Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie SEPS
Elektrické vedenie SITA
19. 11. 2013 13:09 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Niektoré energetické firmy mohli byť poškodené, tvrdí PMÚ

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) vykonal neohlásené inšpekcie v podnikateľských priestoroch spoločností pôsobiacich v sektore distribúcie a predaja produktov na údržbu v priemyselných podnikoch. Inšpekcie vykonal na základe podozrenia, podľa ktorého spoločnosti koordinovali svoj postup pri predkladaní ponúk vo verejných obstarávaniach. Informovala o tom hovorkyňa a tlačová tajomníčka PMÚ Alena Sedláková. Ako ďalej dodala, významnú časť klientely prešetrovaných subjektov tvoria podnikatelia z oblasti energetiky.

Spolupráca medzi uchádzačmi v tendroch mohla mať podľa úradu rôzne podoby. Malo ísť najmä o dohody o výške cien, o rozdelení zákaziek alebo inej formy koordinácie vo verejnom obstarávaní. Podnikatelia tiež mohli zosúladiť svoj postup bez toho, aby uzatvorili dohodu v užšom zmysle. „Nakoľko ide o horizontálne dohody medzi priamymi konkurentmi, ktoré sa považujú za ťažké kartely, pri preukázaní takejto dohody hrozí účastníkovi pokuta až do výšky 10 % z obratu za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie,“ konkretizovala Sedláková. Ako ďalej uviedla, okrem potenciálnej kartelovej dohody sa podozrenia úradu týkajú aj možnej vertikálnej dohody vo forme účasti zahraničného výrobcu na dohode s distribútormi v oblasti rozdelenia zákazníkov, rozdelenia územia, zachovania trhových podielov a zachovania hladiny cien.

Úrad získal informácie, podľa ktorých sa dohody medzi podnikateľmi mali uskutočňovať minimálne od roku 2010. Uvedené podozrenia sa týkajú možného porušenia národného ako aj európskeho súťažného práva. „Skutočnosť, že úrad uskutočnil inšpekcie neznamená, že dotknuté subjekty porušili súťažné pravidlá, ani nepredikuje závery prešetrovania. Úrad v tejto fáze neposkytuje o prešetrovaní bližšie informácie,“ uzavrela Sedláková.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) SIS sledovala aj energetické firmy, zistila viaceré podozrenia

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X