Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto. pixabay.com
1. 10. 2018 12:41 Spotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Niektorí odberatelia si v budúcom roku za teplo priplatia

Regulačný úrad zatiaľ nechcel konkretizovať, o koľko by sa mohli ceny tepla zvýšiť.

Ceny tepla v budúcom roku zrejme niektorým odberateľom vzrastú. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž aktualizoval korekčný koeficient vstupujúci do konečných cien zo súčasných 1,07 na hodnotu 1,28. Národný regulátor takto vytvoril dodávateľom tepla možnosť nakúpiť plyn s reálnou cenou na burze EEX (European Energy Exchange), ktorá v ostatnom období výrazne stúpla. „Korekčný koeficient je parameter, ktorým sa vo vzorci na výpočet maximálnej povolenej ceny plynu v cene tepla korigujú mimoriadne výkyvy na burze,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Dodávatelia tepla nemali doteraz podľa regulátora možnosť nakúpiť plyn na výrobu tepla pre rok 2019 za cenu, ktorá by zodpovedala vyhlásenému korekčnému koeficientu 1 vo výške 1,07. „Zmenou výšky korečného koeficientu sme vytvorili všetky podmienky na zabezpečenie plynulej a bezpečnej dodávky tepla počas celého budúceho roku bez rizika jej prerušenia,“ zdôraznil Igaz.

Regulačný úrad zatiaľ nechcel konkretizovať, o koľko by sa mohli ceny tepla zvýšiť. „Dlhodobo otvorene hovoríme o tom, že výrazný nárast ceny zemného plynu na burzách v roku 2018 bude mať vplyv na určenie ceny tepla na rok 2019. Tú však úrad určí až v jednotlivých cenových konaniach, ktorých výsledok nikdy vopred nekomentuje. Isté je, že úrad využije v maximálnej miere všetky regulačné nástroje, aby ochránil záujmy zraniteľných odberateľov, samozrejme pri zohľadnení iba skutočne oprávnených nákladov všetkých účastníkov trhu,“ dodal Igaz.

Isté je nateraz to, že zmena korečného koeficientu bude mať vplyv na ceny tepla v budúcom roku a nedotkne sa všetkých výrobcov tepla. „Napríklad niektorí dodávatelia tepla majú viacročný kontrakt na nákup plynu, plyn už teda majú nakúpený a tých sa táto zmena nebude vôbec týkať. Platí, že úrad aj v tomto prípade regulovaným subjektom zohľadní iba ich skutočne oprávnené náklady,“ uzavrel Igaz.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Kotol či kachle? Štatistici budú zisťovať, ako Slováci kúria.

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Žilinský kraj má mnoho turistických lákadiel, najvyhľadávanejšou destináciou je Liptov Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Aktualizované: Muž sa podpálil pred japonským veľvyslanectvom, polícia našla v zaparkovanom aute horľaviny

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X