Niektorí odberatelia si v budúcom roku za teplo priplatia

Teplo radiátor
Ilustračné foto. pixabay.com

Regulačný úrad zatiaľ nechcel konkretizovať, o koľko by sa mohli ceny tepla zvýšiť.

Ceny tepla v budúcom roku zrejme niektorým odberateľom vzrastú. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž aktualizoval korekčný koeficient vstupujúci do konečných cien zo súčasných 1,07 na hodnotu 1,28. Národný regulátor takto vytvoril dodávateľom tepla možnosť nakúpiť plyn s reálnou cenou na burze EEX (European Energy Exchange), ktorá v ostatnom období výrazne stúpla. „Korekčný koeficient je parameter, ktorým sa vo vzorci na výpočet maximálnej povolenej ceny plynu v cene tepla korigujú mimoriadne výkyvy na burze,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Dodávatelia tepla nemali doteraz podľa regulátora možnosť nakúpiť plyn na výrobu tepla pre rok 2019 za cenu, ktorá by zodpovedala vyhlásenému korekčnému koeficientu 1 vo výške 1,07. „Zmenou výšky korečného koeficientu sme vytvorili všetky podmienky na zabezpečenie plynulej a bezpečnej dodávky tepla počas celého budúceho roku bez rizika jej prerušenia,“ zdôraznil Igaz.

Regulačný úrad zatiaľ nechcel konkretizovať, o koľko by sa mohli ceny tepla zvýšiť. „Dlhodobo otvorene hovoríme o tom, že výrazný nárast ceny zemného plynu na burzách v roku 2018 bude mať vplyv na určenie ceny tepla na rok 2019. Tú však úrad určí až v jednotlivých cenových konaniach, ktorých výsledok nikdy vopred nekomentuje. Isté je, že úrad využije v maximálnej miere všetky regulačné nástroje, aby ochránil záujmy zraniteľných odberateľov, samozrejme pri zohľadnení iba skutočne oprávnených nákladov všetkých účastníkov trhu,“ dodal Igaz.

Isté je nateraz to, že zmena korečného koeficientu bude mať vplyv na ceny tepla v budúcom roku a nedotkne sa všetkých výrobcov tepla. „Napríklad niektorí dodávatelia tepla majú viacročný kontrakt na nákup plynu, plyn už teda majú nakúpený a tých sa táto zmena nebude vôbec týkať. Platí, že úrad aj v tomto prípade regulovaným subjektom zohľadní iba ich skutočne oprávnené náklady,“ uzavrel Igaz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví