Nord Stream 2 by nemal byť nástrojom nátlaku voči Moskve, Nehammer očakáva jeho skoré sprevádzkovanie

Nord Stream
Foto: ilustračné, SITA/AP

Rakúsky kancelár Karl Nehammer očakáva, že kontroverzný plynovod Nord Stream 2 bude čoskoro podľa plánu uvedený do prevádzky. Vyjadril sa tiež, že nepovažuje za vhodné spájať otázku jeho sprevádzkovania s postojom Ruska voči Ukrajine.

Nevhodný prostriedok nátlaku

„Tým by si Európska únia iba poškodila,“ povedal Nehammer v rozhovore pre utorkové vydanie nemeckého denníka die Welt. Nord Stream 2 označil za „európsky projekt, ktorý by sa nemal používať ako prostriedok nátlaku voči Moskve“.

Ruský plynárenský monopol Gazprom chce prostredníctvom plynovodu Nord Stream 2 dodávať do Nemecka po dne Baltského mora 55 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne. Do projektu investovalo aj viacero európskych spoločností vrátane rakúskeho energetického koncernu OMV.

Obavy z väčšej závislosti na Rusku

Dokončenie plynovodu spoločnosť oznámila v septembri, stále však potrebuje súhlas nemeckých úradov, ktoré okrem iného musia preveriť, či projekt spĺňa požiadavky EÚ na prevádzkovateľov plynovodov. Priaznivci plynovodu sa zasadzujú za vydanie povolenia aj vzhľadom na súčasné vysoké ceny energií.

Dúfajú, že dodatočné dodávky plynu situáciu na trhu zmiernia. Odporcovia sa, naopak, obávajú ešte väčšej závislosti od dodávok energií z Ruska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karl Nehammer
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaGazprom