Nová atómová elektráreň na Slovensku by mohla byť podľa Sulíka realitou v roku 2040, nahradí najstarší reaktor

Podpredseda vlády SR a minister hospodárstva SR Richard Sulík.
Podpredseda vlády SR a minister hospodárstva SR Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Slovensko naďalej uvažuje nad rozvojom jadrovej energetiky na svojom území. Aj súčasné vedenie ministerstva hospodárstva nerezignovalo nad výstavbou novej atómovej elektrárne.

Novú jadrovú elektráreň by malo mať Slovensko niekedy okolo roku 2040. V Národnej rade SR to povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

Príprava projektu nového jadrového vzora

„Nový jadrový zdroj bude stáť v Bohuniciach, ale nemusí len. Od roku 2040 by mal začať dodávať elektrinu a vlastne nahradí najstarší reaktor, ktorý dnes máme v Bohuniciach,“ povedal Sulík.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) v súčasnosti pokračuje v príprave projektu nového jadrového zdroja podľa stanoveného harmonogramu. Koncom minulého roka uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, že projekt nového jadrového zdroja je stále živý.

Trvalá prevádzka v roku 2029

Viac ako dvanásťročný projekt nového jadrového zdroja v Bohuniciach už získal od ministerstva životného prostredia v rámci procesu EIA kladné stanovisko. Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov.

Podľa investičného zámeru sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred siedmich rokov od 4 do 6 miliárd eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol GalekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie JESS Jadrová energetická spoločnosť SlovenskaMH Ministerstvo hospodárstva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNárodná rada SR