Novú koncepciu energetickej chudoby by sme mali spoznať na jeseň

Bulbs and money
Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Koncepciu energetickej chudoby by sme mali spoznať na jeseň tohto roku. Ako ďalej uviedol v rozhovore pre agentúru SITA predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris, regulačný úrad už intenzívne pracuje na novej koncepcii.

V koncepcii by mal regulátor zadefinovať kritéria ako určiť, kto je v energetickej chudobe, a aké nástroje by pri podpore energeticky chudobnej rodiny mohli byť využité.

Riešenia energetickej chudoby

Na riešení energetickej chudoby pracujú slovenské vlády už vyše desiatich rokov. Bolo vypracovaných viacero verzií koncepcií. Všetko však stále stroskotalo na komunikácii medzi ministerstvami a regulačným úradom. Aj súčasný predseda ÚRSO si uvedomuje, že bez spolupráce najmä s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny energetickú chudobu na Slovensku neporazíme.

„Pri riešení energetickej chudoby je prirodzene spolupráca a komunikácia najmä s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny absolútne kľúčová. Ministerstvo totiž disponuje s údajmi, ktoré náš regulačný úrad nemá. Akýkoľvek nástroj na podporu energeticky chudobných rodín by mal byť konzistentný v súlade so sociálnou politikou. My by sme radi pripravili prvotný návrh koncepcie a potom konkrétne veci by sme už konzultovali s príslušnými ministerstvami,“ povedal pre agentúru SITA Juris.

Príspevok na energie

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví prišiel zhruba pred dvoma rokmi s novou koncepciou na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby. Podľa nej chcel ÚRSO vyriešiť energetickú chudobu na Slovensku napríklad aj zavedením príspevku na energie.

Ten by bol súčasťou príspevku na bývanie. Určený by však bol výlučne na úhradu nákladov na energie. Pre riešenie vyplácania príspevku na energie na Slovensku navrhoval regulátor použiť systém kreditných meracích systémov.

Najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva

Energetická chudoba je stav, keď priemerné mesačné výdavky domácnosti na spotrebu elektriny, plynu, tepla na vykurovanie a na prípravu teplej úžitkovej vody tvoria významný podiel na priemerných mesačných príjmoch domácnosti.

Vo svete energetická chudoba znamená ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky, ako aj ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za primeranú cenu iné základné energetické služby.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za príjemnú teplotu v obývacej izbe považuje 21 °C a v ostatných miestnostiach 18 °C. Najzraniteľnejšie sociálne skupiny sú práve skupiny s nízkymi príjmami. Sem patria osoby staršie ako 65 rokov, osamelí rodičia, nezamestnaní alebo osoby poberajúce sociálne dávky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Juris
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíWHO Svetová zdravotnícka organizácia