Nový dizajn solárnych panelov povedie k širšiemu využitiu obnoviteľnej energie

Solarny panel.jpg
University of York/Davide Zecca

Vedci prišli na to, ako vďaka novému dizajnu solárnych panelov získať širšie využitie obnoviteľnej energie. Medzinárodný tím skúmal vplyv povrchových úprav na absorpciu slnečného svetla fotovoltickými článkami, ktoré tvoria solárne panely.

Odborníci z anglickej University of York a portugalskej Universidade NOVA de Lisboa prišli s dizajnom, pri ktorom sa inšpirovali šachovnicou. Tvrdia, že zvýši difrakciu a celkovú absorpciu svetla o 125 percent.

Široké využitie

Sektor obnoviteľných energií stále hľadá nové spôsoby, ako zvýšiť absorpciu solárnych článkov, ktoré by ponúkali lepšie využitie.

Christian Schuster z University of York označil nápad za „jednoduchý trik“. „Tento dizajn ponúka potenciál na integráciu solárnych článkov do tenších, flexibilnejších materiálov a preto vytvára viac možností na využitie solárnej energie vo viacerých výrobkoch,“ povedal.

Princíp tohto dizajnu by mohol nájsť využitie aj v protihlukových stenách alebo protišmykových povrchoch.

Pozitívna správa pre životné prostredie

Produkcia kremíka, ktorý využívajú na výrobu článkov, je energeticky veľmi náročná. Výroba tenších článkov a zmena povrchového dizajnu by zaručila pokles na cene a zvýšenie šetrnosti voči životnému prostrediu.

Podľa Schustera novinka výrazne prispeje k zníženiu uhlíkovej stopy a rozvoju fotovoltiky. „Rafinácia kremíka je veľmi energeticky náročný proces. Desaťnásobne tenšie solárne články by znížili potrebu rafinácie a zároveň cenu. Umožní to teda prechod na ekologickejšie hospodárstvo,“ objasnil Schuster.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christian Schuster
Firmy a inštitúcie Universidade NOVA de LisboaUniversity of York