Novým šéfom regulačného úradu by mal byť Ján Valko. Bývalý šéf SIS.

úrso
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ján Valko. SITA/Marko Erd

Ján Valko šéfoval aj Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti.

V koalícii sa podľa informácií portálu vEnergetike.sk hovorí ako o novom predsedovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o bývalom šéfovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Jánovi Valkovi. Ten sa vzdal funkcie riaditeľa služby v júli 2016. SIS viedol štyri roky. Pred tým šéfoval Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). O Valkovi sa doteraz hovorilo ako kandidátovi na šéfa nového štátneho energetického holdingu.

Môže mať problém

Problémom kandidatúry Valka na post šéfa regulačného úradu je však podľa informácií portálu vEnergetike.sk to, že nespĺňa zákonné podmienky pre vymenovanie do funkcie. Vo firme JAVYS bol Valko členom predstavenstva a vrchným riaditeľom pre ekonomiku a obchod, v októbri 2007 sa stal generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva JAVYS. Tieto funkcie vykonával do roku 2011. Zákon však vyžaduje minimálne desaťročnú prax v sieťových odvetviach alebo v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike, z toho päť rokov v riadiacej funkcii. To Valko nespĺňa.

Prijateľný pre prezidenta

Podľa informácií portálu vEnergetike.sk  je však koalícia pripravená zmeniť zákon, aby mohla Valka navrhnúť. Predsedu ÚRSO totiž vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády SR. Valko by mal byť prijateľný aj pre prezidenta Andreja Kisku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVláda SR