O dotácie na elektronabíjačky budú môcť žiadať aj firmy, už v septembri

Elektromobil
Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlási druhé kolo výzvy na podporu budovania verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc. Na dotácie je vyčlenených 650 tis. eur, o podporu pritom môžu okrem samosprávy tentokrát žiadať aj podnikatelia. „Rozširujeme okruh žiadateľov aj o projekty, na ktoré bude možné získať podporu. Tiež sme zvýšili maximálnu výšku dotácie. Naším cieľom je prispieť k razantnejšiemu budovaniu infraštruktúry, bez ktorej rozvoj elektromobility nie je možný,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Pre dotáciu sú stanovené limity

Žiadatelia sa môžu prihlásiť od 2. septembra do 30. novembra. Obce, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie môžu získať dotáciu vo výške 95 % sumy potrebnej na svoj projekt, 5 % musia byť ich vlastné zdroje. Podnikatelia môžu získať dotáciu vo výške 50 %. „Minimálna výška dotácie je stanovená na 2 500 eur. V závislosti od projektu môže samospráva získať maximálnu dotáciu 18 000 eur a podnikatelia 9 000 eur,“ doplnil štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. Úspešní žiadatelia budú mať na realizáciu projektu pol roka od nadobudnutia účinnosti zmluvy o poskytnutí dotácie.

Historicky prvú výzvu na podporu budovania verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily vyhlásil rezort hospodárstva v júli minulého roka. Výzva bola určená len pre samosprávy, ktoré si prerozdelili 350 tis. eur. Vďaka prvej výzve pribúdajú nabíjacie stanice pre elektromobily v 71 mestách a obciach. Na Slovensku je v súčasnosti vyše 120 tzv. rýchlonabíjačiek typu DC, približne 180 štandardných staníc typu AC a zaregistrovaných takmer 1 590 čistých elektromobilov a cez 1020 plug-in hybridných osobných automobilov. Druhé kolo výzvy poznačil koronavírus, ministerstvo ju totiž v apríli zrušilo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol GalekRichard Sulík