Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS
10. 04. 2014 13:00 Aktuality od vEnergetike|.sk/SITASITA

Obchodníci s elektrinou sa už pomaly môžu tešiť na Rumunsko

Rumunsko od novembra prepojí svoj denný trh s elektrinou so Slovenskom, Českom a Maďarskom. Pridá sa tak k projektu Market Coupling.

Obchodníkov s elektrinou čaká dobrá správa. Nakupovanie elektriny medzi krajinami totiž bude onedlho znova o niečo jednoduchšie. Teda aspoň medzi Slovenskom, Maďarskom, Českom a Rumunskom, ktoré sa zapojili, respektíve zapoja, do projektu Market Coupling. Najbližšie čaká prepojenie denného trhu s elektrinou s ostatnými spomínanými krajinami Rumunsko. Ako informoval slovenský prevádzkovateľ prenosovej siete, spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS), stane sa tak v novembri tohto roka. „Riadiaci výbor projektu Market Coupling potvrdil na svojom zasadnutí, že prepojenie denných trhov s elektrinou Českej republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska sa očakáva od obchodného dňa 11. novembra 2014, deň dodávky 12. novembra 2014,“ uvádza firma SEPS.

Ďalšie míľniky

Členovia projektu Market Coupling ešte musia potvrdiť záväzný dátum vstupu Rumunska do projektu. Malo by sa tak stať v auguste, kedy by mala byť ukončená podstatná časť implementácie projektu. V septembri sa ešte pripravujú pre účastníkov organizovaného krátkodobého cezhraničného trhu s elektrinou na národných úrovniach krajín zapojených v projekte semináre. Na nich sa predstaví finálna organizácia a nastavenie trhu. „Zároveň, na národných úrovniach prebehnú informačné kampane, ktorých úlohou bude predstaviť nové obchodné procesy,“ konštatovala SEPS.

Uľahčí život obchodníkom

Projekt Market Coupling je výhodný najmä pre účastníkov trhu s elektrinou. Prispieva k vyššej likvidite trhu s elektrinou. Obchodníkom s elektrinou vďaka tomuto projektu odpadne potreba rezervovať si a nakupovať cezhraničné prenosové kapacity medzi krajinami. Medzi Slovenskom a Českom funguje Market Coupling už od roku 2009, Maďarsko sa pripojilo v roku 2012. Organizátormi projektu sú prevádzkovatelia prenosových sústav a energetické regulačné úrady v jednotlivých krajinách.

Odporúčané články

ROZHOVOR: Na projekte nových vedení s Maďarskom sa pracuje Neplánované toky elektriny nás trápia. Blackout nehrozil.

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X