Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fuelcng SPP
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto dkv-euroservice.com
24. 02. 2019 9:26 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Očakáva sa rozvoj LNG

S využívaním LNG v doprave sa počíta aj na Slovensku. Slovenský plynárenský priemysel v rámci projektu fueLCNG už uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov s pohonom na skvapalnený zemný plyn.

Skvapalnený zemný plyn (LNG) môže prispieť k diverzifikácii palív používaných v doprave a znížiť emisie skleníkových plynov lodí a ťažkých nákladných vozidiel. „Za predpokladu, že do roku 2040 bude celosvetovo v prevádzke šesť tisíc veľkých lodí poháňaných LNG palivom a v EÚ bude dovtedy jazdiť 480 tisíc nákladných vozidiel na LNG, mali by sa emisie skleníkových plynov v lodnej doprave znížiť o 132 miliónov ton,“ uvádza sa v štúdii, ktorú spracovala spoločnosť Shell v spolupráci s Nemeckým strediskom pre letectvo a kozmonautiku a Technickou univerzitou v Hamburgu.

Celé odvetvie dopravy v Nemecku v súčasnosti produkuje približne 166 miliónov ton skleníkových plynov. „V lodnej doprave vidíme veľký potenciál LNG paliva predovšetkým pri kontajnerových lodiach, ktoré kvôli vysokým energetickým nárokom spotrebúvajú významné množstvo paliva. Pri lodiach pre osobnú prepravu bude naopak využitie LNG skôr novinkou. Nahradením ťažkých vykurovacích olejov skvapalneným zemným plynom by mohlo spôsobiť významné zníženie emisií,“ uviedol hlavný ekonóm spoločnosti Shell v Nemecku Jörg Adolf.

V komerčnej cestnej doprave je LNG palivo podľa neho vhodné pre ťažké nákladné vozidlá ako náhrada motorovej nafty. „Aby sa však dosiahlo výraznejšie zníženie emisií, potrebujeme LNG získavať z obnoviteľných zdrojov, ako napríklad Bio-LNG,“ vysvetľuje odborník na dopravu Andreas Lischke z Nemeckého strediska pre letectvo a kozmonautiku.

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) odhaduje, že medzinárodný obchod s plynom vzrastie do roku 2040 o dve tretiny, pričom viac ako 80-percentný podiel na tomto raste bude mať práve LNG. V súčasnosti sa LNG na spotrebe zemného plynu podieľa 8 až 9 percentami, ale do roku 2040 by tento podiel mohol narásť na približne 14 %.

S využívaním LNG v doprave sa počíta aj na Slovensku. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a spoločnosti Danube LNG, Iveco a Scania v rámci projektu fueLCNG uskutočnili emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov s pohonom na skvapalnený zemný plyn (LNG) v reálnych zákazníckych podmienkach. „Výsledky ukazujú veľmi dlhé dojazdy na jedno natankovanie, nízke náklady na kilometer, komfort z tichšej jazdy a nízku emisnú záťaž pre prírodu. Dopravcovia hodnotia LNG ako cestu k splneniu sprísňujúcich sa emisných požiadaviek v EU a ako dobrú alternatívu k tradičným dieselovým pohonom,“ uviedol koncom vlaňajška hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Projekt fueLCNG získal podporu Európskej únie z Nástroja na prepájanie Európy. „Rozšírenie využívania zemného plynu v doprave je cestou na dosiahnutie plnenia cieľov Európskej únie v oblasti klimatických zmien a zmiernenia ich dôsledkov. CNG a LNG predstavujú ekologickú alternatívu k tradičným motorovým palivám,“ uviedol generálny riaditeľ SPP Štefan Šabík. Cieľom projektu fueLCNG je priniesť verejnosti novú a modernú infraštruktúru štrnástich čerpacích staníc CNG a troch čerpacích staníc LNG na hlavných koridoroch na Slovensku.

Odporúčané články

Šefčovič s Trumpom otvárali nový LNG terminál. Zvýši sa ponuka plynu a energetická bezpečnosť, tvrdí eurokomisár. Šefčovič sa stretne s Trumpom. Na palube Air Force One.

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Za pokles preferencií OĽaNO môže podľa politológa do istej miery aj vznikajúca Kiskova strana Foto: Čelnú zrážku dvoch áut v obci Zábiedovo neprežili štyria mladí ľudia Víťazná séria trénera Kozáka sa skončila, „šošoni“ neprehrali ani na pôde ŠK Slovan Bratislava Údajné Kočnerove správy vyvolávajú u ľudí agresivitu, na jeseň sa pridajú depresie (podcast) Aktualizované: Muž udrel 70-ročného dôchodcu do tváre a nožom ho pichal do hrudníka

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X