Od pondelka sa budú môcť domácnosti uchádzať o dotácie na fotovoltické panely

OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com

Domácnosti sa môžu naďalej uchádzať o dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií, zásobníky sú otvorené. Poukážky v rámci projektu Zelená domácnostiam II vydáva Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) domácnostiam, ktoré chcú do konca roka inštalovať slnečné kolektory, kotol na biomasu alebo tepelné čerpadlo. Žiadosti o príspevky na fotovoltické panely bude možné podávať od pondelka.

Do konca roka dve tisíc inštalácií

„V zásobníkoch sme podľa dopytu v predchádzajúcom období vyčlenili sumy na polročné obdobie a poukážky budú vydávané postupne. Dnes pripravujeme zmluvy s poukážkami na tepelné čerpadlá prvým 482 domácnostiam, ďalších viac ako 1 000 žiadostí momentálne čaká v zásobníku. Do konca roka je plán podporiť celkom 2 000 inštalácií sumou 6 miliónov eur,“ uviedol komunikačný manažér SIEA Stanislav Jurikovič.

Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3 400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1 750 eur a po 1 500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie kotlov na biomasu a fotovoltických panelov. „Zároveň platí, že európsky príspevok môže tvoriť maximálne polovicu nákladov na zariadenie vrátane inštalácie,“ dodal Jurikovič.

Rozdali už 14 miliónov

Momentálne je z projektu Zelená domácnostiam II podporených viac ako 7 200 zrealizovaných inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Suma doteraz preplatených poukážok je viac ako 14 miliónov eur. Celkom je na podporu inštalácií vyčlenených 37 miliónov eur.

Inovovaný zásobníkový systém podávania žiadostí umožňuje podľa SIEA pokryť záujem všetkých domácností, ktoré chcú využiť európske príspevky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. „V prípade tepelných čerpadiel sa tak stalo po prvý raz od roku 2015, kedy Slovenská inovačná a energetická agentúra spustila pilotný projekt Zelená domácnostiam,“ konštatoval Jurikovič.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra