Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Účastníci protestného zhromaždenia proti devastácii slovenského plynárenstva a zhoršovaniu sociálnych podmienok zamestnancov po vstupe nového akcionára organizované Plynárenským odborovým zväzom - KOZ SR pred J&T Tower 115. SITA
17. 11. 2013 10:15 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Odborári protestovali proti novému akcionárovi v SPP

To, čo sa deje v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP), je podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Jozefa Kollára diktát, a nie vyjednávanie. Uviedol to vo svojom príhovore na sobotňajšom protestnom zhromaždení Plynárenského odborového zväzu (POZ). Približne 500 odborárov prišlo vyjadriť svoj názor na situáciu v SPP pred budovu Tower 115, ktorú vlastní finančná skupina J&T. „Plynárenstvo pomaličky chradne. Pri súčasných investoroch treba povedať, že už nechradne, už začína chorľavieť a je otázka, kedy nám na túto chorobu zomrie,“ komentoval aktuálnu situáciu v SPP predseda POZ Peter Kováč.

Ako ďalej dodal, z plynárenstva sa v súčasnosti odčerpáva viac, ako dokáže vyprodukovať. Poukázal tak na fakt, že SPP vyplatí tento rok akcionárom (51 % vlastní štát, 49 % Energetický a průmyslový holding) dividendy zhruba 800 miliónov eur, pričom celkový zisk je necelých 400 miliónov eur. Odborárom sa nepáčia aj zmeny v kolektívnej zmluve. „Predovšetkým zlé je, že nám zobrali zdravotnú starostlivosť, skoro úplne vylúčili odstupné nad úroveň zákonníka práce,“ konkretizoval Kováč a dodal, že z kolektívnej zmluvy vypadla aj mzdová tabuľka. Podľa neho to znamená, že si zamestnávateľ bude môcť robiť čo chce so svojimi zamestnancami.

Výsledkom protestu bolo prehlásenie, ktoré odborári plánujú poslať akcionárom SPP. Žiadajú v ňom, aby akcionári zastavili zadlžovanie SPP, zastavili vytváranie zisku na úkor zamestnancov a prestali s prepúšťaním. „Do Dunaja žraloci. Hanba, hanba. Nechceme skončiť v rukách veriteľov či máme toho dosť,“ skandovali odborári.

Sobotňajšie protestné zhromaždenie nereprezentovalo väčšinový postoj zamestnancov skupiny SPP, myslí si spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), voči ktorej bol protest namierený. Ako uviedol riaditeľ marketingu a komunikácie EPH Daniel Častvaj, išlo o akciu časti odborárov, ktorí odmietajú prijať ekonomickú realitu a zachovať výhody, o ktorých sa ostatným zamestnancom na Slovensku môže len snívať. „Žiadať napríklad odstupné v prípade organizačných zmien až na úrovni 28-násobku mesačného platu je neobhájiteľné. Aj podľa nového návrhu však toto odstupné zostane zhruba na dvojnásobnej výške slovenského štandardu, čo je päť mesiacov,“ skonštatoval Častvaj.

Podľa EPH by udržanie vysoko nadštandardných podmienok kolektívnej zmluvy bolo na úkor štátneho rozpočtu, pretože práve štát vďaka daniam a dividendám dostane dve tretiny príjmu SPP. „Nové kolektívne zmluvy sa dohovárali pod kontrolou nezávislého rozhodcu, ktorého nominovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí,“ dodal Častvaj.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Predávajúci boli francúzska spoločnosť GDF Suez a nemecká E.ON Ruhrgas. Následne sa vláda dohodla s EPH o prevzatí 100-percentného podielu materskej spoločnosti SPP, keďže chce kontrolovať cenotvorbu najväčšieho dodávateľa plynu. V dcérskych spoločnostiach SPP, a to v SPP-distribúcia a Eustream, zostávajú podiely nezmenené. EPH tak bude naďalej kontrolovať 49-percentný podiel v spomínaných dcérach. Štát v nich bude kontrolovať majoritný podiel, ale bez manažérskej kontroly.

Odporúčané články

Plynárenským odborárom sa nepáči nový akcionár v SPP Záchrancom spotrebiteľov pri dodávkach plynu bude SPP

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V obci Železná Breznica našli mŕtveho muža, na tele mal bodné poranenie Aktualizované: Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Slovenský štvorkajak ostal neporazený aj po druhom štarte, do finále postúpil s najlepším časom Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X