OMV a Uniper rokujú s Gazpromom o platbách za ruský plyn a hľadajú riešenie, ktoré bude v súlade so sankciami EÚ

OMV energetika
Foto: ilustračné, OMV

Dve z popredných európskych energetických spoločností, nemecká firma Uniper a rakúska OMV, potvrdili, že rokujú s Gazpromom o tom, ako platiť za ruský plyn, a zároveň dodržiavať sankcie Európskej únie (EÚ) a nové pravidlá Ruska požadujúce, aby sa všetok plyn platil v rubľoch. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Uniper bude platiť v eurách

Nemecká firma Uniper uviedla, že považuje za možnú konverziu platieb podľa ruského dekrétu v súlade so zákonom o sankciách.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Uniper bude naďalej platiť v eurách. Uniper rokuje so svojím zmluvným partnerom o konkrétnych platobných modalitách a je tiež v úzkej koordinácii s nemeckou vládou,“ uviedla spoločnosť Uniper vo vyhlásení.

OMV hľadá ideálne riešenie

Rakúska OMV uviedla, že „analyzovala žiadosť Gazpromu o platobných metódach vo svetle sankcií EÚ“.Teraz pracujeme na riešení, ktoré bude v súlade so sankciami,“ tvrdí OMV.

Vyhlásenia oboch spoločností prišli po tom, čo Rusko oznámilo prerušenie dodávok zemného plynu do Poľska a Bulharska, čím dramaticky eskalovalo svoju reakciu na západné sankcie uvalené na Moskvu v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Poľsko a Bulharsko dostali stopku

Ruský štátny energetický gigant Gazprom v stredu vo vyhlásení uviedol, že úplne zastavil dodávky poľskej plynárenskej spoločnosti PGNiG a bulharskému Bulgargazu po tom, čo odmietli splniť požiadavku Moskvy platiť v rubľoch, namiesto eur alebo dolárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaGazpromOMVUniper