OPEC a ďalšie štáty opatrne zvyšujú ťažbu ropy, obavy majú z delta variantu koronavírusu

Ropa
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a s ňou spolupracujúce ropné štáty pod vedením Ruska sa v stredu dohodli na opatrnom zvýšení ťažby.

Rozhodnutie je v súlade s plánom

Globálna ekonomika a dopyt po palivách sa totiž naďalej zotavujú z pandémie koronavírusu. Skupina známa ako OPEC+ sa na online rokovaní dohodla, že bude dodržiavať predošlé plány a od prvého októbra zvýši produkciu ropy o 400-tisíc barelov denne.

Rozhodnutie skupiny OPEC+ je v súlade s plánom schváleným v júli, že každý mesiac bude zvyšovať ťažbu o 400-tisíc barelov, kým sa v budúcom roku nevykompenzuje vlaňajšia redukcia produkcie.

USA žiadajú rýchlejšie zvýšenie

Saudská Arábia, ktorá je kľúčovým členom kartelu OPEC, vyzýva na postupný prístup. Dôvodom je neistota, či nákazlivejší delta variant koronavírusu nebude v rôznych častiach sveta znamenať ďalšie oslabenie ekonomiky.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena OPEC žiada, aby produkciu ropy zvýšil rýchlejšie a tvrdí, že vyššie náklady na benzín brzdia globálne zotavovanie. Cena ropy tvorí približne polovicu ceny benzínu na čerpacích staniciach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu