Opozícia sa nevzdáva. Pre zákon o teple ide znova na Ústavný súd.

Teplo radiátor
Ilustračné foto. pixabay.com

Poslanci z SaS a OĽaNO tak reagujú na utorkové rokovanie parlamentu, keď sa opakovane nepodarilo schváliť novelu zákona o tepelnej energetike.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a strana Sloboda a solidarita (SaS) chcú preskúmať ústavnosť zákona o tepelnej energetike. Tieňový minister financií a hospodárstva za OĽaNO Eduard Heger o tom informoval na stredajšej tlačovej besede spolu s tímlídrom SaS pre energetiku Karolom Galekom. Iniciujú preto podanie na ústavný súd na preskúmanie súčasného legislatívneho stavu.

Poslanci týchto opozičných strán tak reagujú na utorkové rokovanie parlamentu, keď sa opakovane nepodarilo schváliť novelu zákona o tepelnej energetike. Poslanci Národnej rady SR ju odmietli už v prvom čítaní.

Zbierajú podpisy

Opozícia sa snažila okresať postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Navrhovali, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne.

„Momentálne zbierame podpisy na podporu tohto podania,“ uviedol Heger. Podľa neho chcú, aby mali rovnakú možnosť podnikania tí, ktorí sa uchádzajú o dodávku tepla a aby sa nemohlo stať, že firmy, ktoré sú technicky zastaralé a neefektívne, budú držať v zajatí zákazníkov.

„V slobodnej spoločnosti je absurdné, aby podnikatelia mohli zakazovať vznik vlastnej konkurencie,“ zhodnotil súčasný stav Karol Galek. Ľuďom je obmedzené právo na to, aby si sami určili, odkiaľ budú odoberať teplo alebo teplú vodu, tým sa prehlbuje energetická chudoba na Slovensku, uviedol. Všetci tí, ktorí si v minulosti vymenili okná a zatepľovali, tak napriek úspore energií podľa Galeka platia viac.

Už to raz skúšali

Opoziční poslanci už v roku 2015 napadli na Ústavnom súde SR zákon o tepelnej energetike. Vtedy súd skúmal návrh skupiny 47 poslancov Národnej rady SR, ktorí tvrdili, že niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike sú v rozpore s ústavou, lebo obmedzujú vlastnícke práva majiteľov bytov a nútia ich odberať dodávky tepla od veľkého výrobcu z centrálneho zdroja. Súčasne im kladú ťažko prekonateľné prekážky, ak si chcú zabezpečiť dodávku tepla napríklad zriadením vlastného zdroja tepla. Ústavný súd im v jeseni 2016 nevyhovel. Nevyhlásil teda za protiústavné ustanovenia zákona o teple týkajúce sa odberu tepelnej energie z centrálneho zdroja.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR