Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo
Ilustračné foto SITA
3. 10. 2018 9:40 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Opozičná teplárenská novela sa vracia do parlamentu. Po šiestykrát.

Opozícia sa v parlamente bude snažiť okresať postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní.

Novela zákona o tepelnej energetike sa znova vracia na parlamentnú pôdu. Šestnásti opoziční poslanci zo strany SaS a z hnutia OĽaNO sa už po šiestykrát budú snažiť presadiť zmeny v teplárenskej legislatíve. „Chceme, aby si žiadatelia o stavebné povolenie, napríklad spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, mohli zvoliť výhodné dodávky tepla, a aby im nemohla byť znemožnená výstavba vlastnej kotolne v bytovom dome,“ zdôvodnili poslanci svoje kroky.

Menej právomoci pre veľkých

Opozícia sa bude snažiť okresať postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Navrhujú, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne. „V praxi toto neprijateľné ustanovenie v zákone o dodávateľovi ako dotknutom orgáne vydávajúcom záväzné stanovisko znamená právo veta miestnej teplárne na zablokovanie výstavby vlastných kotolní v bytových domoch, teda akési teplárenské nevoľníctvo,“ myslí si pätnásť poslancov hnutia OĽaNO a jeden liberál zo strany SaS.

Dobré mravy

Tí sú presvedčení, že takto nastavené podmienky nielenže odporujú predstavám o ekonomike založenej na liberálnych princípoch, ale odporujú aj dobrým mravom. „V slobodnej spoločnosti a právnom štáte je absurdné, aby akýkoľvek ekonomický subjekt svojím stanoviskom mohol vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania. Pokiaľ je odberateľovi obmedzená možnosť alternatívneho riešenia zásobovania teplom, ktorého cieľom je predovšetkým zníženie výdavkov na energie, reálnym dopadom je najmä prehlbovanie energetickej chudoby na Slovensku,“ konštatovali opoziční poslanci.

Teplári nesúhlasia

Výrobcovia tepla už viackrát zopakovali, že novela zákona o tepelnej energetike, ktorú parlament schválil v roku 2014, im nedala právo veta pri budovaní domových kotolní. „Stavebný úrad v stavebnom konaní posúdi každé záväzné stanovisko dodávateľa z hľadiska dodržania rozsahu pôsobnosti dodávateľa vyplývajúcej zo zákona o tepelnej energetike. Ak pritom zistí, že záväzné stanovisko dodávateľa bráni povoleniu výstavby zdroja tepla, je povinný začať konanie o riešení rozporov medzi záväznými stanoviskami. Podľa stavebného zákona, ak vznikne spor v dôsledku záväzného stanoviska vlastníka sietí, postúpi stavebný úrad takéto záväzné stanovisko nadriadenému orgánu, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo hospodárstva SR. V skutočnosti teda dodávateľ v stavebnom konaní nemá právo veta, ako je prezentované,“ reagoval Slovenský zväz výrobcov tepla.

Odporúčané články

Kotol či kachle? Štatistici budú zisťovať, ako Slováci kúria. Na pivo vraj dávame viac ako na teplo

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Muža privalil valec na skládke odpadov, zomrel na mieste Aktualizované: Johnson opäť žiada Európsku úniu o otvorenie rokovaní o brexite, chce zrušiť írsku poistku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X