Opozičnej strane sa nepodarilo výrazne zvýšiť dane pre energetikov

Peniaze energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com

Hnutie Sme rodina navrhovalo pre monopoly až 50-percentnú sadzbu dane z príjmov.

Radikálne zvýšenie korporátnych daní pre podniky so silným postavením na trhu opozičným poslancom z hnutia Sme rodina v parlamente neprešlo. Poslanci totiž v utorňajšom hlasovaní neposunuli ich návrh novely zákona o dani z príjmov ani do druhého čítania. Návrh pritom počítal so zdanením monopolov až 50-percentnou sadzbou dane z príjmov. Viac mali podľa návrhu platiť aj oligopoly, kde hnutie navrhovalo sadzbu 33 %, pričom nová sadzba pre ostatné firmy by bola na úrovni 18 %.

Do skupiny monopolov pritom návrh predpokladal zaradiť výrobcov energií a prevádzkovateľov mýta, 33-percentnú daň mali zase podľa predstáv Sme rodina platiť banky a pobočky zahraničných bánk, poisťovne a zaisťovne, verejné zdravotné poisťovne, spoločnosti pôsobiace v oblasti elektronických komunikácií, farmácie, verejných vodovodov a kanalizácií, leteckej dopravy a poskytovania zdravotnej starostlivosti.

„Návrhom zákona sa zavedie spravodlivé prenesenie bremena konsolidácie verejných prostriedkov z bežných spotrebiteľov na vysokoziskové subjekty podnikajúce v regulovanom podnikateľskom prostredí,“ odôvodňovali návrh predkladatelia. Rezort financií však vo svojom stanovisku k návrhu upozorňoval, že takéto zvýšenie daní pre regulované subjekty by mohlo viesť k ich daňovej optimalizácii a zároveň by mohli klesnúť aj príjmy štátu z dividend z regulovaných firiem, v ktorých má majetkovú účasť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky