Opozičný zákon o energetickej chudobe sa parlamentu nepáčil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Podpredseda NR SR Ján Figeľ (vpravo) a poslanci za KDH Ján Hudacký (dole) a Pavol Zajac (vľavo) SITA

Zámerom navrhovaného zákona, ktorý predložili poslanci KDH, bolo pomôcť rodinám v hmotnej núdzi, ktoré z rozličných dôvodov nie sú spôsobilé si udržať vo svojom príbytku vhodné teplotné a energetické podmienky, alebo zadovážiť si za dostupnú cenu energetické služby.

Návrh opozičných poslancov ako riešiť energetickú chudobu na Slovensku neprešiel v Národnej rade SR (NR SR). Poslanci pléna neschválili návrh zákona o energetickej chudobe, ktorý vypracovali poslanci KDH, už v prvom čítaní. Navrhovaný zákon mal zaviesť nový príspevok pre ľudí v hmotnej núdzi.

Dávka na energie

KDH navrhovalo dávku z Fondu energetickej solidarity vo výške 18 až 20 eur, ktorá sa mala po zohľadnení členov rodiny dotknúť asi 277 tisíc osôb. Zámerom navrhovaného zákona, ktorý predložili poslanci Ján Hudacký, Jozef Bobík a Pavol Zajac, bolo pomôcť rodinám v hmotnej núdzi, ktoré z rozličných dôvodov nie sú spôsobilé si udržať vo svojom príbytku vhodné teplotné a energetické podmienky, alebo zadovážiť si za dostupnú cenu energetické služby. „Domácnosti, ktorej členovia sú poberateľmi dávok hmotnej núdze, budú dostávať špeciálnu finančnú podporu, ktorú budú môcť využiť len na zaplatenie plynu, elektrickej energie alebo kúrenia. Táto dávka im umožní získať nevyhnutný objem energií potrebný pre dôstojný život,“ povedal pri predstavovaní zákona Hudacký.

Prispievali by energofirmy

Prijatím zákona by sa zriadil nový Fond energetickej solidarity, ktorý mal byť v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Fond by bol financovaný povinnými pravidelnými príspevkami energetických podnikov. Jeho úlohou malo byť zabezpečiť ochranu konkrétnych zraniteľných spotrebiteľov dávkami na zabezpečenie energetického minima. Implementáciou tohto zákona by sa zároveň umožnilo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR zmierniť mieru regulácie na trhu s energiami, čo mohlo mať pozitívny dopad na ceny energií, ktoré mal vygenerovať trh. „Nižšia miera regulácie by podľa odborníkov umožnila v súčasnosti znížiť ceny plynu až o 20 percent vzhľadom na rekordne nízku cenu ropy na svetových trhoch. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví však znížil cenu plynu plošne len o päť percent,“ konštatoval Hudacký.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky