OSN upozorňuje na rastúce ťažby fosílnych palív, sú v rozpore s cieľmi parížskej klimatickej dohody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, emisie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Svet musí v najbližšom desaťročí zredukovať viac ako polovicu svojej produkcie uhlia, ropy a plynu, aby si udržal šancu zabrániť globálnemu otepľovaniu, aby dosiahlo nebezpečné úrovne. Vyplýva to zo štúdie Programu OSN pre životné prostredie (UNEP), ktorú zverejnili v stredu.

Štúdia ukázala, že vlády síce prijali ambiciózne sľuby v oblasti obmedzenia emisie skleníkových plynov, ale stále plánujú v roku 2030 dvojnásobne väčšiu ťažbu, ako je tá, ktorá by bola v súlade s cieľmi parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Zvýšenie ťažby

Správa zverejnená len niekoľko dní pred klimatickým samitom OSN, ktorý sa začne 31. októbra v Glasgowe, ukazuje, že väčšina producentov ropy a plynu, a dokonca aj niektorí veľkí producenti uhlia, plánujú zvyšovanie ťažby do roku 2030 a dokonca aj neskôr.

Správa zároveň dospela k záveru, že skupina 20 veľkých priemyselných krajín a nových trhových ekonomík od začiatku roku 2020 investuje viac do projektov fosílnych palív ako do projektov čistej energie.

Okno príležitosti sa rýchlo zatvára

Disparita medzi klimatickými cieľmi a plánmi na ťažbu fosílnych palív sa bude zväčšovať prinajmenšom do roku 2040, konštatuje správa UNEP.

„Stále je čas na to, aby oteplenie z dlhodobého hľadiska nebolo väčšie ako o 1,5 stupňa Celzia, ale okno príležitosti sa rýchlo zatvára,“ uviedla výkonná riaditeľka UNEP Inger Andersenová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Inger Andersenová
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)UNEP Program Spojených národov pre životné prostredie