Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Foto: ilustračné, Thinkstock.
15. 07. 2019 11:15 AktualitySlovensko od vEnergetike.sk/SITA

Ožije slovensko-maďarský plynovod? Obchodníci naznačujú, že áno.

Na nasledujúci plynárenský rok si objednali prepravu zemného plynu v smere zo Slovenska do Maďarska. Celkovo by sa malo prepraviť viac ako 2,7 miliardy metrov kubických plynu za rok.

Slovensko-maďarskému plynovodu zrejme po piatich rokoch od jeho sprevádzkovania skončí obdobie “sucha“. Ako informovali slovenskí plynári na svojej internetovej stránke slovgas.sk, v pravidelnej aukcii ročných kapacít zo začiatku tohto mesiaca si účastníci trhu rezervovali na nasledujúci plynárenský rok prepravu zemného plynu v smere zo Slovenska do Maďarska. Celkovo by sa malo prepraviť viac ako 2,7 miliardy metrov kubických za rok. „V menších objemoch boli kapacity rezervované aj na ďalšie obdobie,“ informovali plynári.

Zatiaľ bez výraznejšieho využitia

Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom zemného plynu, spoločnosťou Eustream, využitie slovensko-maďarského plynovodu bolo len minimálne. Vo väčšine mesiacov od roku 2015 sa neprepravil ani kubík zemného plynu. Výnimkou bol tohtoročný jún, keď sa plynovodom prepravilo od 1,2 do 1,5 milióna metrov kubických plynu denne. Plynovod ožil aj v marci 2016. Počas tohto mesiaca sa prepravilo denne 530 tisíc kubíkov plynu.

Slovenská spoločnosť Eustream stále verí, že slovensko-maďarské plynovodné prepojenie má budúcnosť. Vidí v ňom dôležitú a perspektívnu súčasť strategickej infraštruktúry, ktorá prispeje k celkovej stabilite a posilneniu bezpečnosti dodávok v stredoeurópskom regióne. Plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom bude zrejme viac využívané po dobudovaní plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom. Z Poľska budú potom môcť totiž dodávatelia ponúknuť svojim zákazníkom aj LNG plyn. Plynovod by mal byť podľa odborníkov viac využívaný aj v prípade rôznych krízových situácií.

Plynovod otvorili pred štyrmi rokmi

Slovensko-maďarský plynovod uviedli do komerčnej prevádzky 1. júla 2015. Plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy metrov kubických ročne. Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území.

Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Odporúčané články

Poliaci podpísali kontrakt na plynovod k slovenským hraniciam. Priblíži nás aj k nórskemu plynu. Čínske plynovody by mali byť prístupnejšie pre zahraničných investorov

Témy

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X