Pellegriniho Hlas chce znížiť DPH na energie, jeho návrh podporila zatiaľ iba jedna vládna strana

HLAS SD: Aktuálna politická situácia
Zľava: Generálny manažér strany Matúš Šutaj Eštok, predseda strany Peter Pellegrini, člen predsedníctva strany Peter Kmec a podpredseda strany Erik Tomáš. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Ceny energií sa možno prudko nezvýšia aj vďaka zníženej dani z pridanej hodnoty (DPH).

Nezaradení poslanci zo strany Hlas-SD už predložili na rokovanie Národnej rady SR návrh zákona, vďaka ktorému by sa dočasne znížila sadzba dane z pridanej hodnoty z 20 na 5 % na služby spojené s elektrinou, plynom, parou a teplou vodou, ich predajom, prenosom, distribúciou a dodávkou.

Mimoriadne zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty by podľa návrhu nezaradených poslancov platilo počas roka 2022.

Štát takýmto spôsobom zníži konečnú sumu cien energií v roku 2022 a zabráni, aby spotrebitelia v plne miere pocítili výrazný rast cien energií. Zároveň je tento spôsob pomoci efektívny v tom, že štát nemusí vynakladať náklady a čas na organizáciu iného typu pomoci obyvateľom, ale týmto jednoduchým spôsobom bude nárast cien do veľkej miery kompenzovaný,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci Peter Pellegrini, Denisa Saková, Richard Raši, Erik Tomáš a Matúš Šutaj Eštok.

Sulík podporuje nižšiu DPH 

Zatiaľ je otázne, či návrh opozičných poslancov bude v pléne schválený. Aj keď niektoré koaličné strany, by si takýto krok predstaviť vedeli. Prvým, kto návrh verejne podporil, bol minister hospodárstva a líder strany SaS Richard Sulík.

„Nižšiu DPH ja podporím, ale chápem, že ministerstvo financií je v rukých koaličného partnera. Za nižšiu DPH ja som,“ povedal v nedeľu v relácii TA3 V politike minister Sulík. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca strany SaS Ondrej Šprlák, stanovisko lídra liberálov sa doteraz nezmenilo.

Názor OĽaNO

Hnutie OĽaNO zrejme návrh nezaradených poslancov nepodporí. Podľa predsedu hospodárskeho parlamentného výboru Petra Kremského (OĽaNO), v budúcom roku by sa ceny energií nemali výrazne zvýšiť, keďže sa stanovujú podľa vývoja v prvej polovici roka 2021, keď ešte rast nebol dramatický.

„Treba sa preto zamerať na nastavenie cien pre rok 2023 a spôsob, ako zabrániť energetickej chudobe cielenými opatreniami. Plošné zníženie DPH najviac pomôže tým, čo si vyhrievajú obrovské vily a bazény,“ povedal pre portál vEnergetike.sk Kremský.

Sme rodina si počká na nejakú zhodu

Hnutie Sme rodina zatiaľ nevie, či zníženie DPH na energie podporí. „K tejto problematike bola založená pracovná skupina, kde sa práve rokuje a každý predkladá nejaké návrhy na riešenie tohto problému. Takže počkáme na nejakú zhodu a to potom podporíme,“ odkázalo portálu vEnergetike.sk tlačové oddelenie hnutia Sme rodina.

Ministerstvo financií SR ako aj strana Za ľudí na otázky k danej téme zatiaľ nereagovali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováErik TomášOndrej ŠprlákPeter KremskýPeter PellegriniRichard RašiRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMF Ministerstvo financií SRNárodná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaZa ľudí