Plán obnovy ráta s 220 miliónmi eur pre obnoviteľné zdroje a siete, peniaze sa použijú aj na modernizáciu

OZE, obnovitelne zdroje energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Z plánu obnovy sa ujde 220 miliónov eur aj obnoviteľným zdrojom energií (OZE) a energetickým sieťam. Podľa zverejneného plánu by malo Slovensko za spomínané peniaze reformovať regulačný rámec v oblasti energetickej efektívnosti, elektroenergetiky a podpory obnoviteľných zdrojov. Slovensko by taktiež malo implementovať do svojej legislatívy európsky balíček Čistá energia pre všetkých Európanov.

Zvýši sa aj flexibilita

Vďaka vyčleneným 220 miliónom eur by sa mali postaviť nové zdroje elektriny z OZE a mali by sa zmodernizovať staré. Mala by sa taktiež zvýšiť flexibilita elektroenergetických sústav pre vyššiu integráciu OZE.

Plán obnovy a odolnosti SR je rozdelený na 18 častí, ktoré zahŕňajú reformy a investície v celkovej hodnote približne 6 miliárd eur. Zameriava sa na päť hlavných priorít – zelená ekonomika (2,170 mld. eur); vzdelávanie (800 mil. eur); veda, výskum a inovácie (700 mil. eur); zdravie (1,45 mld. eur) a efektívna verejná správa (1,03 mld. eur).

Konkrétne sumy nerieši

Ministerstvo financií SR dalo do pripomienkového konania zákon o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti. Ide o legislatívne podklady, podľa ktorých by sa mal následne riadiť komplexný návrh plánu obnovy. Čiže zákon zatiaľ konkrétne sumy a prerozdelenia nerieši, len upravuje legislatívne podmienky pri realizácii mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

Ide o podmienky poskytovania finančných prostriedkov, práva a povinnosti fyzických a právnických osôb, ako aj pôsobnosť orgánov štátnej správy pri vykonávaná tohto mechanizmu. Deň nadobudnutia účinnosti zákona sa navrhuje na 1. júla 2021.

Konečný termín pre zaslanie finálnej verzie plánu obnovy je pre všetky členské krajiny Európskej únie rovnaký, 30. apríl tohto roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR