Malá vodná elektráreň Iliaš sa dostala až na najvyšší súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vodná elektráreň elektrická energia OZE zdroje energie
Ilustračné foto seas.sk

Najvyšší súd SR zvrátil rozhodovanie o vodnej elektrárni. Pred výstavbou malej vodnej elektrárne v Banskej Bystrici, časti Iliaš, sa musí podľa súdu posudzovať vplyv na životné prostredie.

Najvyšší súd SR prijal verdikt dôležitý pre životné prostredie, keď rozhodol, že Krajský súd v Banskej Bystrici sa musí zaoberať vplyvom plánovanej malej vodnej elektrárne (MVE) v Iliaši na životné prostredie. Ako informovala organizácia VIA IURIS, výstavba elektrárne by bola v rozpore s platným územným plánom Banskej Bystrice, navyše úrady vôbec neposudzovali jej vplyvy na životné prostredie. Ochranárske združenia spolu s miestnymi obyvateľmi s pomocou VIA IURIS preto podali žalobu na súd. Krajský súd v Banskej Bystrici sa však žalobou odmietol zaoberať a svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že súdy neskúmajú rozhodnutia zo zisťovacieho konania, pretože tie nemajú priamy dopad na práva ľudí. Práve v zisťovacom konaní sa ale rozhoduje o tom, či sa bude posudzovať vplyv plánovanej činnosti na životné prostredie. Najvyšší súd tento verdikt krajského súdu zrušil a uviedol, že toto rozhodnutie sa týka práva ľudí na priaznivé životné prostredie a práva na včasné informovanie o životnom prostredí, ktoré prináležia každému. Krajský súd preto musí vo veci rozhodovať znova a rešpektovať pri tom názor Najvyššieho súdu SR.

Malá vodná elektráreň v Banskej Bystrici, časti Iliaš by prehradila rieku Hron. Z tečúcej vody by sa stala stojatá, čo by zhoršilo podmienky pre život vodných živočíchov ako aj pre vodnú turistiku, ktorá sa na Hrone významne rozvíja. Úrady podľa VIA IURIS nebrali do úvahy, že existujú omnoho prijateľnejšie alternatívy budovania malých vodných elektrární, než naplánoval investor v Iliaši. Elektráreň je navyše v rozpore s platným územným plánom mesta Banská Bystrica. „Sme presvedčení, že najdôležitejšími obhajcami životného prostredia tejto krajiny sú jej obyvatelia, ktorí v tejto krajine žijú. Vzhľadom na to, že nejde o ich súkromný záujem, ale o ochranu záujmu verejného, považujeme za dôležité ich podporiť,“ uvádza k prípadu právnik Imrich Vozár, ktorý s VIA IURIS spolupracuje. Elektráreň v Iliaši je podľa neho živým príkladom problému masívneho budovania malých vodných elektrární na slovenských riekach.

Proti plánovanej výstavbe malej vodnej elektrárne, ktorú chce na Hrone v Banskej Bystrici-Iliaši postaviť bratislavská firma Rutland, bojujú občianski aktivisti z organizácie Rieka – združenie na ochranu vodných tokov, Združenie Slatinka a Za dôstojnú Radvaň. Žalobou chcú dosiahnuť, aby sa výstavba MVE posudzovala podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Banskej Bystrici totiž v zisťovacom konaní rozhodol, že vplyvy na životné prostredie posudzovať nebude.

V súčasnosti sa na Slovensku prevádzkuje 119 malých vodných elektrární, na Hrone sa plánuje výstavba ďalších 38 malých vodných elektrární. Petičná výzva ochranárov s názvom Za živé rieky a čistú vodu požaduje efektívnejšiu ochranu slovenských vôd, presadzovanie zelených opatrení ako aj prehodnotenie plánov na výstavbu malých vodných elektrární na slovenských tokoch. Podľa aktivistov je totiž výstavba MVE povoľovaná bez toho, aby riešila prevádzanie rýb a iných organizmov cez bariéry a aby sa chránili vodné ekosystémy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia