Plyn nezdražie, elektrina zlacnie, vyhlásil Fico

Premiér Robert Fico
Premiér Robert Fico SITA

Pokiaľ budeme vo vláde, tak sa nebude zvyšovať cena plynu pre domácnosti, vyhlásil dnes v relácii RTVS – Slovenská televízia O 5 minút 12 predseda vlády Robert Fico. „Ja dnes ako predseda vlády môžem zagarantovať, že nepríde k zvýšeniu cien plynu pre domácnosti o 26 až 30 percent,“ povedal premiér s tým, že toto pravicová vláda nikdy garantovať nevedela. Predseda vlády dnes zároveň vyhlásil, že v novom roku sa zníži cena elektriny pre domácnosti. „Mám dobrú správu nielen pokiaľ ide o plyn, ale rokoval som s relevantnými ľuďmi a môžem povedať, že aj cena elektriny pôjde dole pre domácnosti,“ povedal dnes Fico s tým, že jej cena určite klesne pre podnikateľské subjekty.

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa sú premiérove slová o garanciách trúfalé. „Vy garantujete rastúce zadlžovanie Slovenska,“ vyhlásil v relácii O 5 minút 12 Figeľ. Predseda KDH si v prípade SPP myslí, že ide o „nevýhodnú transakciu pre ľudí, ale výhodnú, v prospech finančných skupín“. Figeľ však vraví, že sa ešte transakcia zastaviť dá, a preto dnes apeloval na premiéra, aby ju nedokončili a zastavili. Ak by podľa premiéra štát neposilnil svoje postavenie v SPP, muselo by prísť k prudkému nárastu ceny plynu. Figeľ hovorí, že aj oni chcú lacný plyn a primerané ceny, ale nie tak, aby aj tí „slabučkí platili rovnako“. „Tzv. sociálna tarifa, ktorá bude zvýhodnená pre sociálne odkázané skupiny, alebo fond energetickej chudoby by mohol byť nástroj spravodlivejšieho spôsobu, ako pomáhať tým, ktorí to potrebujú,“ uviedol. Premiér Fico zareagoval, že prečo tému vyťahuje, až keď je v opozícii a nie v čase, keď boli vo vládnej koalícii. „Prečo prichádzate s týmito geniálnymi nápadmi, keď ste v opozícii?“ spýtal sa Fico. Hlavnou úlohou vlády je podľa neho teraz zabezpečiť, aby sa cena plynu pre domácnosti nezvýšila o 30 percent.

Súčasný vládny kabinet schválil kúpu 49-percentného podielu SPP. Štát sa tak stane jediným akcionárom v materskej spoločnosti SPP, čím ovládne cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Vláda SR