Plyn výrazne zdražie. Tvrdí alternatívny dodávateľ.

Plyn
Foto: ilustračné, pixabay.com

Dôvodom zdražovania plynu je podľa firmy Magna Energia výrazný nárast cien plynu na burze, kde sa táto komodita momentálne predáva za vyše 25 eur za megawatthodinu.

Domácnosti by sa mali pripraviť na výrazný nárast cien zemného plynu. Potvrdil to aj alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť Magna Energia. „Nepriaznivý cenový vývoj na komoditných burzách pocítia aj odberatelia plynu na Slovensku. Maximálna sadzba za jeho odber by v regulovanom segmente mohla vzrásť v závislosti od tarify o 14 až 18 percent. Vyplýva to z nášho cenového návrhu, ktorý sme podali na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví,“ uviedol portfólio manažér firmy Martin Semrič.

Nepriaznivá situácia na burze

Dôvodom zdražovania plynu je podľa neho výrazný nárast cien plynu na burze European Energy Exchange, kde sa táto komodita momentálne predáva za vyše 25 eur za megawatthodinu. „Domácnosti však zaplatia menej, keďže regulačný vzorec počíta s dvanásťmesačným aritmetickým priemerom týchto cien. Pretože zdražovanie je postupné, je spomínaný priemer nižší, než je aktuálna úroveň, za ktorú sa dnes plyn na burze predáva,“ dodal Semrič.

Cenový návrh alternatívneho dodávateľa energií tak počíta so zdražením plynu ako komodity, teda bez distribučných a ostatných poplatkov, na vyše 22 eur za megawatthodinu. Najmenší odberatelia, ktorí na plyne iba varia, by zaň mohli platiť 22,20 eura za megawatthodinu. „S touto sumou ako maximálnou počítame aj pre najväčších odberateľov z regulovaného segmentu, ide napríklad o prevádzkovateľov bytových kotolní. Ľudia v tarifách dve až štyri, kam patria predovšetkým domácnosti žijúce v rodinných domoch, by mohli platiť o 50 centov za megawatthodinu viac,“ konštatoval Semrič.

Regulátor zdražovanie potvrdil

To, že by sa mali slovenské domácnosti v budúcom roku pripraviť na rast cien elektriny a plynu, už avizoval aj samotný regulačný úrad. Podľa predsedu ÚRSO Ľubomíra Jahnátka a aj nedávnych vyjadrení väčšiny dodávateľov energií je za zdražovaním výrazný rast veľkoobchodných cien elektriny a plynu na svetových trhoch. „My nekomentujeme nejaké špekulácie o vývoji cien energií. My musíme zo zákona vychádzať z burzových cien elektriny či plynu a tie rastú. Máme však nástroje, vďaka ktorým môže regulačný úrad nejakým spôsobom korigovať cenu. Ale burzovú cenu určite neviete korigovať. Tú musíte akceptovať v plnej výške,“ povedal začiatkom septembra pred novinármi Jahnátek.

Pri stanovovaní budúcoročných koncových cien elektriny a plynu v jeseni tohto roka bude regulátor počítať s veľkoobchodnými cenami elektriny na úrovni 40,45 eura za megawatthodinu a s veľkoobchodnými cenami plynu 18,49 eura za megawatthodinu. Cena elektriny, ktorú regulátor premietal do tohtoročných koncových cien, sa tak medziročne zvýšila o 27,44 % a cena plynu 16,05 %. Trhová cena elektriny tvorí zhruba 33 % z koncovej ceny elektriny a trhová cena plynu približne polovicu z celkovej ceny, ktorú platia domácnosti.

Šéf regulačného úradu pripustil, že vie na úkor nárastu trhových cien energií znížiť iné položky, ktoré vstupujú do koncových cien pre odberateľov. „Máme samozrejme určité kompetencie, ale nedá sa to globalizovať, lebo vždy vychádzame z cenových návrhov a každý cenový návrh je svojím spôsobom odlišný. Vieme urobiť nejaké opatrenia v distribúcii energií alebo v preprave, ale to z pohľadu celkového dopadu nie je také významné ako súčasný medziročný nárast trhových cien energií“, konštatoval Jahnátek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví