Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Eustream
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto. SITA
29. 05. 2015 10:41 Aktuality od vEnergetike.skSITA

PMÚ si posvieti na trh s plynom

Kontrolný orgán sa chce okrem iného zamerať na otázky vplyvu cenovej regulácie na hospodársku súťaž pri tých kategóriách zákazníkov, pri ktorých ostávajú dodávky plynu stále regulované.

Dodávateľské spoločnosti na trhu s dodávkami zemného plynu sa môžu pripraviť na zvýšený záujem zo strany Protimonopolného úradu SR (PMÚ). Ten si totiž po tom, ako sa na slovenskom trhu z roka na rok zvyšuje konkurencia na trhu s plynom, chce posvietiť na správanie dodávateľských spoločností ako aj všetkých ostatných účastníkov trhu. „Napriek niektorým pozitívnym zmenám a vývoju v sektore plynárenstva v uplynulom období, budeme kvôli jeho významu a širokému využitiu situáciu v tomto sektore naďalej sledovať a pravidelne vyhodnocovať zmeny súvisiace s hospodárskou súťažou,“ uviedla Andrea Vilhelmová z odboru predsedu PMÚ.

Znova analyzovali trh

Kontrolný orgán sa chce okrem iného zamerať na otázky vplyvu cenovej regulácie na hospodársku súťaž pri tých kategóriách zákazníkov, pri ktorých ostávajú dodávky plynu stále regulované. PMÚ zaktualizoval svoju sektorovú správu o fungovaní trhu so zemným plynom na Slovensku z roku 2010. „Opätovne sme zanalyzovali vývoj situácie na tomto trhu. Keďže predchádzajúca správa konštatovala, že napriek otvoreniu trhu dodávok zemného plynu pre koncových zákazníkov bol dovtedajší vývoj konkurencie pomerne pomalý, úrad sa zameral hlavne na túto časť trhu,“ dodala Vilhelmová.

Delenie trhu

Úrad na základe analýzy konštatoval, že Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP), ktorý pred liberalizáciou plynárenského trhu bol jediným dodávateľom plynu, vplyvom rastúcej konkurencie klesá trhový podiel. Celkový trhový podiel SPP postupne klesol na súčasných zhruba 61 %. „Tento klesajúci podiel bol zapríčinený jednak vstupom nových hráčov na trh, ale tiež posilňovaním postavenia už existujúcich konkurentov, čo svedčí o rastúcej konkurencii v tejto oblasti ekonomiky. Od otvorenia trhu nastali najväčšie zmeny v skupine zákazníkov priemyselných odberateľov, naopak, najmenší pokles podielu spoločnosti SPP nastal v kategórii malých podnikov,“ uviedla Vilhelmová.

Zmeny v cenách

Posun podľa PMÚ nastal aj v zložení koncovej ceny. Podľa úradu sa zvyšuje podiel tej zložky ceny, v rámci ktorej existuje na trhu konkurencia. „Naopak, podiel zložiek, ktoré sú zabezpečované takzvane prirodzenými monopolmi v oblasti distribúcie a prepravy postupne klesá. Pre koncového spotrebiteľa je tento trend pozitívny, pretože stále väčšia časť ceny je ovplyvňovaná konkurenciou, ktorá na tomto trhu postupne rastie,“ konštatovala Vilhelmová.

Odporúčané články

Na trh s elektrinou a plynom prichádza nová povinnosť z EÚ Spotreba plynu na Slovensku porastie iba mierne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Za pokles preferencií OĽaNO môže podľa politológa do istej miery aj vznikajúca Kiskova strana Víťazná séria trénera Kozáka sa skončila, „šošoni“ neprehrali ani na pôde ŠK Slovan Bratislava Pre štyri okresy platí výstraha pred vysokými teplotami, na celom Slovensku hrozia aj búrky Foto: Čelnú zrážku dvoch áut v obci Zábiedovo neprežili štyria mladí ľudia Údajné Kočnerove správy vyvolávajú u ľudí agresivitu, na jeseň sa pridajú depresie (podcast) Aktualizované: Muž udrel 70-ročného dôchodcu do tváre a nožom ho pichal do hrudníka Video: Polícia proti demonštrantom v Hongkongu prvýkrát použila vodné delo, padol aj varovný výstrel

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X