Poľská rafinéria na začiatku roka s poklesom zisku

Rafinéria spoločnosti PKN Orlen
Rafinéria spoločnosti PKN Orlen. PKN Orlen

Rafinérska spoločnosť PKN Orlen dosiahla v prvom štvrťroku čistý zisk vo výške 337 mil. zlotých. Analytici odhadovali, že bude vo výške 795 mil. PLN.

Poľská rafinérska spoločnosť PKN Orlen za prvý kvartál vykázala čistý zisk vo výške 337 mil. poľských zlotých (PLN). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa čistý zisk poľskej štátnej spoločnosti znížil o 55 % a zároveň nenaplnil očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí odhadovali, že bude vo výške 795 mil. PLN.

Pod slabý kvartálny výsledok spoločnosti sa podpísal negatívny dopad poklesu cien ropy, ako aj posilnenie poľskej meny. Upravený prevádzkový zisk skupiny pri vylúčení vplyvu zmien cien ropy (EBIT LIFO) za prvý štvrťrok klesol o 2 % na sumu 1,4 mld. PLN. Prevádzkový zisk prekonal očakávania analytikov, ktorí odhadovali, že bude v objeme 1,35 mld. PLN.

Rafinérska spoločnosť prehodnocuje predpoklady, na ktorých stavia jej stratégia, berúc pritom do úvahy potenciálne zmeny v makroekonomickom prostredí, oznámil generálny riaditeľ PKN Wojciech Jasinski. Stratégia PKN pre roky 2014 až 2017 napríklad predpokladá, že priemerný ročný zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi pri vylúčení vplyvu zmien cien ropy (EBITDA LIFO) bude 5,1 mld. PLN alebo, že spoločnosť bude každoročne do roku 2017 zvyšovať dividendy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom