Poľská rafinérka v strate

Rafinéria spoločnosti PKN Orlen
Rafinéria spoločnosti PKN Orlen. PKN Orlen

Firma PKN Orlen vykázala čistú stratu 81 miliónov zlotých.

Poľská rafinérska spoločnosť PKN Orlen za štvrtý kvartál vykázala čistú stratu 81 mil. zlotých (PLN). Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali, že skupina dosiahne čistý zisk 134 mil. PLN. Firma vo štvrtok uviedla, že pravdepodobne zreviduje svoju stratégiu a dlhodobé finančné ciele, aby sa prispôsobila podmienkam na trhu. PKN uviedla, že jej čistá strata bola výsledkom vyšších ako očakávaných negatívnych účtovných položiek v dôsledku poklesu cien ropy, hoci to čiastočne kompenzovali vyššie rafinérske marže.

Upravený prevádzkový zisk skupiny pri vylúčení vplyvu zmien cien ropy (EBIT LIFO) za štvrtý kvartál bol v sume 919 mil. PLN. Bol vyšší v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom, kedy bol na úrovni 444 mil. PLN. Prevádzkový zisk však nenaplnil očakávania analytikov, ktorí odhadovali, že bude v objeme 1,28 mld. PLN.

„Makroekonomická situácia je dnes mierne odlišná v porovnaní s polovicou roka 2014, kedy sa naša stratégia schválila. A preto finančné ciele pravdepodobne potrebujú nový prístup,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ PKN Wojciech Jasinski. Stratégia PKN pre roky 2014 až 2017 predpokladá, že priemerný ročný zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi pri vylúčení vplyvu zmien cien ropy (EBITDA LIFO) bude 5,1 mld. PLN. Stratégia ráta s tým, že PKN Orlen bude každoročne do roku 2017 zvyšovať dividendy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom