Poprad si za elektrinu poriadne priplatí, mesto bude musieť uťahovať opasky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Expensive energy and power consumption concept. Coins in front of electricity meter. 3D rendered illustration.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mesto Poprad zasiahne zdraženie elektrickej energie vo výške približne 300-tisíc až 400-tisíc eur, a to hlavne, čo sa týka osvetlenia. Uviedol to pre médiá primátor mesta Anton Danko, podľa ktorého bude musieť mesto šetriť.

Na druhej strane poznamenal, že popradská samospráva na tom nie je až tak zle, ako niektoré ďalšie mestá. Poprad má podľa jeho slov svojho „providera“ (sprostredkovateľa, pozn. red.), ktorý mu vysúťažil cenu na burze. Kým predtým mesto platilo za jeden megawatt 50 eur, teraz je to 147 eur.

Verejné osvetlenie prepli na úsporný režim

Šetrenie sa odrazilo aj na vianočnej výzdobe. Pre zvýšenie cien energií svietila v úspornom režime, teda kratšie. „Pokiaľ by išla elektrická energia ešte hore, sme pripravení vypínať aj niektoré sekcie, ktoré nie sú také dôležité,“ poznamenal primátor.

Išlo by napríklad o nadjazdy či podjazdy pred vstupom do Popradu a za Popradom, ktoré podľa jeho slov neboli ešte ani pred pätnástimi rokmi nasvietené.

Danko avizoval, že mesto v spolupráci s Popradskou energetickou spoločnosťou (PES) pripravuje text, v ktorom chcú Popradčanom priblížiť, ako je to s energiami a aké zdraženie ich čaká. Hlavnou úlohou spoločnosti, ktorá funguje od januára 2017, je zásobovať teplom a teplou úžitkovou vodou mesto Poprad.

Pomoc od štátu

Rapídnym nárastom cien elektrickej energie čelia mnohé mestá a obce na Slovensku. Primátor neďalekej Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik informoval, že mesto bude musieť v tomto roku zaplatiť približne o jeden milión eur viac za spotrebu elektrickej energie, čo nevie ovplyvniť ani výraznými optimalizačnými krokmi.

Ešte v polovici januára vyzval vládu SR, aby v tomto smere pomohla samosprávam a spustila mechanizmus pomoci. „Bez pomoci štátu to samosprávy nezvládnu. Samosprávy mali náklady s protipandemickými opatreniami, zasiahol nás rast cien materiálov a dnes sa boria nielen s infláciou, ale najmä s novými, o sto percent vyššími cenami elektrickej energie,“ uviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton DankoPavol Bečarik