Popri jarnej práci v záhrade a okolo domu netreba zabúdať na orezanie porastov pod vedením

Foto 2.jpg
Ilustračné foto SSD

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) pravidelne pripomína majiteľom pozemkov, aby rešpektovali ochranné pásma elektrických vedení. Energetici zdôrazňujú, že v nich nesmú byť stavby, konštrukcie, uskladnený horľavý materiál, ale ani stromy a trvalé porasty s výškou nad tri metre. Platí to pre všetky druhy elektrických vedení. Aj keď vedenie nízkeho napätia nemá definované ochranné pásmo, podľa zákona o energetike nesmie byť priamo pod vodičmi nič z vymenovaného.

Nebezpečenstvo smrti

Dodržiavanie týchto zásad slúži ako prevencia pred nebezpečenstvom smrti, úrazu, poškodenia majetku, ale aj pred poruchami a následnými výpadkami elektriny. Distribútor elektriny pripomína, že udržiavanie stromov a porastov rastúcich pod elektrickým vedením a v jeho v ochrannom pásme, je zákonná povinnosť majiteľa pozemku, nie energetikov.

SSD zvyčajne vychádza obyvateľom aj samosprávam v ústrety a v prípade záujmu o orezávanie stromov im vypne dotknuté vedenie, aby práce prebehli bezpečne. Momentálne však energetici kvôli koronavírusu zrušili všetky plánované odstávky a plne sa sústredia na udržanie plynulej a bezpečnej dodávky elektriny.

Netreba sa približovať k vodičom

„Napriek tomu by sme chceli požiadať majiteľov pozemkov, aby si v rámci možností a hlavne s ohľadom na vlastnú bezpečnosť, udržiavali priestor pod elektrickým vedením v patričnom stave. V žiadnom prípade sa teraz netreba približovať k vodičom, ale existuje viacero spôsobov, ako si porasty ošetriť zo zeme alebo bezpečnej vzdialenosti. Ideálna prevencia je nesadiť pod vedením a v ochrannom pásme žiadne stromy a vysoké kríky,“ vysvetlil Radomír Rajčáni, riaditeľ divízie prevádzka a údržba energetických zariadení SSD.

Upozornil aj na to, aby si ľudia nevytvárali v okolí elektrických stĺpov a pod vedeniami skladovacie priestory. „Nesmú tam byť žiadne prístrešky, kôlne ani naukladané drevo, Ak dôjde ku skratu, vodič sa môže prepáliť, spadnúť a spôsobiť požiar alebo zranenie. Je to v záujme majiteľa, aby k ničomu takému nedošlo. “ priblížil šéf údržby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučná