Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto. nazeleno.cz
22. 11. 2013 12:05 Poradňa od vEnergetike|, Martin DargajSITA Diskusia

PORADŇA: Na teple sa dá ušetriť viacerými spôsobmi

Ak chcú domácnosti ušetriť na teple viac, nemali by sa spoliehať len na počasie. V prvom rade by sme si všetci mali uvedomiť, že najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje. Veľmi dôležité sú preventívne opatrenia, ktoré treba vykonať a cielená úspora sa určite dostaví.

Výrobcovia tepla sú z tohtoročného jesenného počasia prekvapení. Kým v septembri museli vyrábať a dodávať teplo vo väčšom objeme, na aké boli v tomto mesiaci zvyknutí, počas mimoriadne teplého októbra mohli svoje teplárenské zariadenia takmer „uspať“. „V septembri domácnosti spotrebovali približne o 5 % tepla viac ako v minulom roku. Vynahradil to však teplý október, kde dodávky klesli o 15 až 20 %,“ hovorí Miroslav Obšivaný zo Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

Domácnosti by tak mohli vďaka dlhému Babiemu letu na teple usporiť. Teplári však upozorňujú, že náklady na teplo sa rozpočítavajú z celého roka, v ktorom sa prejaví aj tohtoročná studenšia jar, ako aj prichádzajúci december, kedy teploty zvyčajne výrazne klesajú. „Každopádne dlhé babie leto môže ľuďom znížiť celkové náklady na teplo,“ myslí si M. Obšivaný.

Ak chcú domácnosti ušetriť na teple viac, nemali by sa spoliehať len na počasie. V prvom rade by sme si všetci mali uvedomiť, že najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje. Veľmi dôležité sú preventívne opatrenia, ktoré treba vykonať a cielená úspora sa určite dostaví. Rozpočet domácností tak čoskoro pocíti úľavu. V najnovšej Poradni vám v spolupráci so Slovenským zväzom výrobcov tepla prinášame zopár rád ako zabojovať proti vysokým faktúram za teplo.

Aby teplo neunikalo

Čím menej tepla z domu unikne tým menej ho spotrebujete na vykúrenie bytu. Veľmi dôležité je podľa teplárov v tomto smere zateplenie bytového domu a to nielen obvodového plášťa, ale aj strechy. Množstvo tepla uniká aj cez staré okná a rozvody teplej vody. Ich výmena predstavuje značnú úsporu. Aj keď sa môžu zdať tieto opatrenia v prvom kroku finančne náročné a pracné, ich efekt je z dlhodobého hľadiska nepochybne veľký. Úspora tepla, ktorú je možné dosiahnuť zateplením, môže predstavovať od 25 až 35 %. Zateplením sa okolo domu vytvorí ochranná vrstva s minimálnym množstvom tepelných mostov. Tým sa súčasne znižuje riziko zrážania vodných pár na vnútornej strane obvodových stien a následný vznik plesní. Stavebná konštrukcia je vďaka zatepleniu chránená pred nepriaznivými vplyvmi počasia, čím sa predlžuje jej životnosť. Naviac domácnosť po zateplení svojej nehnuteľnosti okrem predĺženia životnosti zvýši aj jej trhovú hodnotu.

Znížením vnútornej teploty, napríklad z 23 °C na 20 °C, sa ušetrí v byte počas daného obdobia až 15 % nákladov na vykurovanie.
FreeDigitalPhotos.net
Jednoduché a efektívne riešenia hľadajte u seba

Ak ste vykonali stavebné zásahy je čas sústrediť na samotné domácnosti, ktoré môžu vďaka správnemu nakladaniu s energiou úsporu ešte zvýšiť. Môžeme pristúpiť k modernizácii a opatreniam vedúcim k úspore spotrebovaného tepla na vykurovanie a teplej vody. Tieto opatrenia môže podľa SZVT urobiť správca domu, nie ako sa častokrát mylne domnievajú odberatelia, dodávateľ tepla. Prvým krokom je hydraulické vyregulovanie domových teplovodov. Nasledovať by mala termostatizácia vykurovacích telies – radiátorov. Ďalším krokom je nainštalovanie meračov spotreby tepla, ktoré zabezpečia kontrolu spotreby v jednotlivých bytoch. „Merače tepla sú najlepší spôsob ako si môže každá domácnosť priebežne kontrolovať svoju spotrebu,” dodáva M. Obšivaný.

Správne kúriť sa dá naučiť

Správnym používaním termostatických hlavíc môžeme ušetriť desiatky až stovky eur. Slúžia na regulovanie teploty vykurovacieho tepelného zdroja a sú dôležitým predpokladom aj pre montáž pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov i absolútnych fakturačných meradiel.

Ako ich využiť?

Pri vetraní otočením termostatickej hlavice na najnižšiu hodnotu predídete zbytočnému okamžitému zvýšeniu výkonu radiátora. Tým sa zamedzí úniku tepelnej energie pri vetraní. Odporúča sa vetrať krátko, ale intenzívne. Pri dlhodobom vetraní dochádza k nadmernému vychladzovaniu miestností a stien. Nastavenie správnej teploty pri odchode z bytu napríklad do zamestnania a v nočných hodinách je tiež dôležité. Nižšie hodnoty na termostatických hlaviciach na niekoľko hodín utlmia výkon radiátorov a dočasne tým znížia vnútorné teploty o 4 až 5 °C. Tu je možné dosiahnuť úsporu až 25 % počas trvania tlmeného vykurovania. „Je potrebné uvedomiť si, že zníženie teploty v byte o 1 °C znamená v peňaženkách domácností úsporu približne 6 %,“ vysvetľuje M. Obšivaný. To znamená, že znížením vnútornej teploty, napríklad z 23 °C na 20 °C sa ušetrí v byte počas daného obdobia až 15 % nákladov na vykurovanie.

Ďalšie praktické rady

Ak nie je možné okná vymeniť za kvalitnejšie plastové alebo drevené, môžete ich napríklad utesniť izolačnými penami, tesniacou páskou alebo profilom. Rovnako treba postupovať aj v prípade vchodových dverí, ktoré je vhodné utesniť proti nadmernému prúdeniu vzduchu, často až prievanu. V zimnom období je vhodné inštalovať ku vchodovým dverám záves.

Vyššiu účinnosť radiátorov vieme dosiahnuť vložením reflexnej hliníkovej fólie do úzkej medzery medzi radiátor a stenu, ktorá odráža teplo späť do miestnosti. Záclony by nemali zakrývať radiátor a brániť tak šíreniu tepla do miestnosti. Najvhodnejšia je dĺžka po parapetnú dosku.

Všetky tieto opatrenia vám určite pomôžu znížiť celkové ročné náklady za teplo.

Odporúčané články

Spotrebiteľov budú zachraňovať naďalej tradiční dodávatelia Teplári a odberatelia sa musia pripraviť na nové pravidlá

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezident Trump sa vyjadril k fotografii utopeného migranta s dcérkou Večné mesto má večný problém, Rím je zasypaný odpadkami a nikto to nedokáže vyriešiť Video: Obytný dom vo Viedni zničil výbuch plynu, zrútilo sa niekoľko podlaží (aktualizované) Šatan berie funkciu prezidenta SZĽH ako záväzok, teší ho silný mandát Americký minister obrany varoval Turecko pred sankciami, ak kúpi ruský systém S-400 Aktualizované: Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay Aktualizované: Staršie exekúcie sa zastavia, podľa exekútorov má zákon viacero nedostatkov Bez hanby napíšu výmysel, ostro sa ohradil Matovič k správe o kandidatúre Kušnírovej

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X