PORADŇA: Nepredražte si dovolenku! Alebo ako skrotiť spotrebiče v stand-by režime.

Dovolenka
Ilustračné foto. pexels.com

Koľko presne „zožerú“ spotrebiče v stand-by režime v prípade vašej domácnosti si môžete vypočítať vďaka kalkulačke úspor od Krotiteľov energií.

Chystáte sa na dovolenku? Ešte pred odchodom pripravte svoj byt či dom tak, aby vám peniaze šetril, nie míňal. Spotrebiče pred dovolenkou radšej vypnite, stand-by režim zbytočne spotrebúva nevyužívanú elektrinu. Ročne tak prichádzate o skoro 100 eur, iba počas dovolenky je to okolo štyroch eur týždenne.

Nemyslíme na to

Pred dovolenkou zvykneme myslieť na mnoho vecí. Hľadáme spôsob, ako zohnať vysnívaný hotel za najnižšiu cenu. S predstihom si kúpime letenky, aby sme na nich ušetrili desiatky či stovky eur. Nezabudneme ani poistiť celú rodinu, veď čo ak by sme museli vyhľadať lekársku pomoc. Pri všetkých týchto tipoch a trikoch na šetrenie nákladov na dovolenku však zabúdame na jednu, no veľmi dôležitú vec. Našu domácnosť.

VYRÁTAJTE SI TO…

Aj spotrebiče v stand-by režime nám zvyšujú spotrebu elektrickej energie, za ktorú musíme platiť. Niektoré viac, iné menej. Koľko presne kW, si nemusíte pamätať. Na uľahčenie prepočítavania vyvinuli Krotitelia energií kalkulačku. Potom ako v nej označíte spotrebiče, ktoré by ste mali počas dovolenky v stand-by režime, vypočíta koľko v priemere za týždeň ušetríte, ak ich vytiahnete zo siete.

Článok, v ktorom nájdete aj spomínanú kalkulačku, sa nachádza na tomto odkaze.

Zbytočná spotreba

Spotrebiče v pohotovostnom, teda v stand-by režime, ustavične pripojené do zásuvky a pritom nevyužívané, sú naoko vypnuté. Na fakt, že zo zásuvky stále odoberajú prúd, upozorní len malá zapnutá dióda či jemne osvetlený displej. Síce v nie veľkom množstve, no stále zbytočne zvyšujú spotrebu elektrickej energie v domácnosti. Tento režim môže počas dovolenky vašu rodinnú peňaženku odľahčiť o 3 až 4 eurá týždenne. A ak máte stand-by režim počas celého roka v čase, kedy ste napríklad v práci a škole, zbytočné náklady na energie sa môžu vyšplhať až k 100 eurám.

Najväčší „žrúti“?

K najväčším energetickým žrútom v stand-by režime patria staré televízory a stolné počítače s CRT obrazovkou. Ale nepomôže ani to, že máte novšie a energeticky úspornejšie spotrebiče. Hoci aj „zožerú“ menej elektriny, nulovú spotrebu prirodzene nemajú.

Pripočítajte k tomu dnes štandardnú rýchlovarnú kanvicu, mikrovlnku, kávovar, tlačiareň, či už len rádio s budíkom. K tomu pripočítajme set-top-box od satelitu, alebo káblového operátora, DVD-prehrávač či hraciu konzolu. Pretože samozrejme na rozdiel od „tvrdého“ vypnutia je zapnutie cez ovládač pre nás pohodlnejšie. Rovnako ako nechať si poruke nabíjačku na mobil, tablet, prípadne aj dva.

A hoci sa môže zdať, že jednotlivé spotrebiče „zožerú“ v stand-by režime relatívne malé množstvá elektriny, ak sa táto spotreba spočíta, môže to už byť príjemný príspevok na vreckové na dovolenku.

Tipy a triky

Ak chcete počas dovolenky v domácnosti ušetriť, spotrebiče zo zásuvky vytiahnite. Predlžovacie káble, kde budete mať zapojených viac spotrebičov, sú super riešením, vypnete ich jedným tlačidlom. Pomôcť vám môžu aj inteligentné Wi-Fi smart zásuvky. Ovládajú sa na diaľku priamo vaším telefónom. Alebo si môžete pomocou časovača nastaviť, že počas vašej neprítomnosti bude zásuvka rovno vypnutá.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Krotitelia energií