PORADŇA: Správne osvetlenie vplýva pozitívne nielen na peňaženku

žiarovka osvetlenie innogy
Ilustračné foto pixabay.com

Správne osvetlenie vplýva pozitívne na produktivitu, ako aj duševnú pohodu.

Vplyv svetla na náš organizmus je väčší, ako sa mnohým ľuďom môže zdať. Benefity v podobe priestorovej a časovej orientácie sú iba zlomkom toho, čo svetlo ponúka. „Svetlo dokáže nielen regulovať rytmus nášho organizmu, zlepšiť schopnosť vnímať a vyvolať pocit komfortu, ale vplýva aj na každodennú náladu, výkonnosť a zdravie,“ uviedla špecialistka komunikácie spoločnosti innogy Slovensko Katarína Šulíková. Správne osvetlenie vplýva pozitívne na produktivitu, duševnú pohodu aj peňaženku.

Svetlo riadi telesné rytmy

Moderný spôsob života nás núti tráviť väčšinu času v interiéri pod umelým osvetlením. Šulíková však upozorňuje, že v súčasnosti sa dajú efektívne využiť účinky svetla v náš prospech. Je známe, že svetlo riadi naše telesné rytmy, ktoré sa opakujú približne každých 24 hodín. Tie sa pravidelne automaticky synchronizujú s vonkajším prostredím. Na tieto procesy má vplyv hormón melatonín, ktorý dosahuje v tele maximálnu koncentráciu v noci. Pri jeho nedostatočnej produkcii dochádza napríklad k nedostatočnej regenerácii organizmu, nespavosti, oslabeniu imunitného systému a zníženej produktivite. „Mnohí netušia, že k zníženiu jeho tvorby prispieva práve nevhodné osvetlenie,“ zdôraznila Šulíková.

Ak sa chcete vyhnúť negatívnemu dopadu svetla na váš organizmus, určite vám pomôžu nasledujúce rady:

• Počas dňa je dôležité tráviť čas v dostatočne osvetlených priestoroch, čo vedie k zlepšeniu produktivity, koncentrácii a príjemnej nálade. Ideálnym riešením je biele svetlo s obsahom modrej zložky, ktoré tlmí nespavosť a zlepšuje váš pracovný výkon. Tento typ osvetlenia ponúka v dnešnej dobe LED svetlo, ktoré dokáže nielen nahradiť prírodné svetlo (približne 5000 K), ale podľa výskumu asociácie LightingEurope má na ľudí dokonca priaznivé účinky.
• Večerné a nočné hodiny by ste mali naopak tráviť pri tlmenom svetle, ktoré vaše telo prirodzene pripravuje k odpočinku. Ponuka svetiel je v tomto prípade široká, ale odporúčame zamerať sa na svetlá, pri ktorých je možné regulovať svetelnú intenzitu podľa momentálnej potreby, a orientovať sa prevažne na teplé farby svetla (2800 – 3300 K). Tie ponúkajú klasické, halogénové a LED žiarovky. Ak však myslíte popri zdraví aj na svoje peňaženky, odporúčame vám zamerať sa na LED.

Jarná depresia

Sezónne depresie sú často spôsobené nedostatkom denného svetla, čo vyvoláva u ľudí pocit únavy a pasivity. V tomto období je potrebné mimoriadne dbať na kvalitné osvetlenie, ktoré by nahradilo slnečné svetlo. „Pri výbere je potrebné prihliadať na CRI, teda index podania farieb. Čím je jeho číslo vyššie, tým viac pôsobí na ľudí priaznivejšie,“ uviedla Šulíková. Hodnoty porovnateľné s denným svetlom, teda 100, dosahujú klasické žiarovky, tie už však dnes patria k najmenej efektívnym svetelným zdrojom a cena za komfort by bola priveľmi vysoká. „Vhodnou alternatívou sú LED svetlá, ktoré majú CRI vyššie ako 80. Vyššie CRI však znižuje ich svietivosť, a tak sa odporúča zakúpiť kvalitnejšiu LED alebo siahnuť po žiarovke s vyšším výkonom,“ dodala Šulíková.

Efektívne a lacno

V minulosti sme pri výbere žiarovky uvažovali len nad jej svetelnou intenzitou, dnes je potrebné zohľadniť viaceré faktory, akými sú farebná teplota, uhol svietivosti, CRI či životnosť. „Správnou kombináciou týchto faktorov si dokážeme vytvoriť ideálne životné podmienky a nemusíme pritom minúť vysoké sumy peňazí. Najširšie spektrum možností ponúkajú LED svetlá, ktoré však odrádzajú vysokou cenou. Tento problém je už ale minulosťou. LED žiarovky si už dnes môžete prenajať za pár centov mesačne. Úsporne a optimálne svietenie je už takto dostupné pre každého,“ konštatovala Šulíková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie innogy