PORADŇA: Zatepľovať treba bez kompromisov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Teplo zatepľovanie
Zateplená bytovka v Leviciach Krotitelia energií

V Leviciach rekonštruovali naplno, lebo len poriadne zateplenie prináša poriadne úspory.

Mnohí vlastníci bytov to poznajú z vlastných skúseností, keď sa bytový dom rozhodne zatepľovať, očakávania obyvateľov sú veľké. Potom však príde na rad cenová ponuka a vyvstane mnoho technických problémov, ktoré je treba riešiť a začnú sa robiť kompromisy. Výsledkom býva oklieštený projekt rekonštrukcie, ktorý nezabezpečí plánované úspory tepla a často ani neopraví konštrukčné chyby staršieho domu. Pracovná komisia bytového domu v Leviciach na ulici Na Lúkach sa nedala odradiť komplikáciami ani vyššou cenou a postupovala ako podľa čítanky. Výsledok bol jasný už hneď po rekonštrukcii 2013 zo snímok termovíznej kamery, dnes už majú vyhodnotenú úsporu čierne na bielom za 3 vykurovacie sezóny. Navyše pre porovnanie je na vedľajšej ulici rovnaký dom, ktorý urobil zateplenie systémom „len aby bolo“ a rozdiel medzi únikmi tepla je zo snímok jasný na prvý pohľad. V čom sa líšila rekonštrukcia dôkladne zatepleného domu od tých ostatných?

Nezanedbaná príprava

Prvým kľúčovým momentom úspešného projektu bolo to, že počas celého prípravného, schvaľovacieho a realizačného procesu bola komunita vlastníkov vo vysokej miere jednotná vrátane dôchodcov, ktorí často bývajú problémovou skupinou.  Ako v mnohých prípadoch aj tu boli vlastníci pôvodne rozhodnutí len zatepliť fasádu. Strecha bola zateplená už skôr, asi pred 6 rokmi. Keď ich po expertíze informovali o technických aspektoch obnovy ich domu,  rozhodli sa uskutočniť kvalitnejšiu a rozsiahlejšiu obnovu, aj keď o niečo drahšiu, a zamietli lacné čiastkové obvyklé riešenia. K výbornému výsledku dopomohol aj dobre vypracovaný projekt obnovy, ktorý bol na veľmi slušnej technickej úrovni. Navyše sa pred zateplením vykonali vizuálne, zvukové a fyzické testy stavu brizolitovej omietky na rôznych miestach domu. Výsledok bol katastrofálny a bolo jasné, že odstránenie pôvodnej konštrukcie omietky je nevyhnutné. Po celý čas využívali technické poradenstvo SASDARS Slovenskej asociácie stavebných dozorov. „Na Slovensku sa dnes, bohužiaľ, stále bagatelizuje význam technického poradenstva a činnosti stavebného dozoru od začiatku prípravy, ľudia to často považujú za zbytočne vyhodené peniaze. Tiež sa podceňuje komplexný rozsah obnovy bytoviek jej zúžením len na zateplenie obvodových stien na spodnej hranici hrúbok izolantov, bez opravy hydroizolácie a suterénov,“ upozorňuje Ivan Pauer, prezident SASDARS.

Opravená konštrukcia

Z celého domu bola odstránená pôvodná zvetraná brizolitová omietka. Po jej odstránení boli zistené ďalšie skryté závažné nedostatky: prázdne vzduchové medzery 0,5 až 2 cm medzi tvárnicami takmer na 75 % plochy celého obvodového plášťa, ktoré sa museli vyplniť tepelnoizolačnou hmotou na báze PUR. Diagnostikoval sa stav železobetónovej konštrukcie, ktorá bola miestami narušená rozkladom betónu a koróziou výstuže, preto sa musela  sanovať. Na sokli sa po odstránení omietky aplikovala hydroizolácia aj tepelná izolácia. Na základoch sa zistili chyby utesnenia a izolovania v mieste prienikov kanalizácie a plynových prípojok cez základový múr, a taktiež poruchy zvislej hydroizolácie základov, takže aj tieto poruchy sa museli ošetriť. „Je veľmi pravdepodobné, že takéto poruchy sa vyskytujú na väčšine domov postavených v 70-tych rokoch. Bez odstránenia poškodenej omietky  je reálne očakávať v nasledujúcich rokoch vážne poškodenie pôvodnej omietky pôsobením niekoľkými desiatkami ton pridaného zateplenia,“ vystríha Ivan Pauer.

Izolácia bez kompromisov

Zateplenie sa urobilo štandardne s tepelnou izoláciou z minerálnej vlny v hrúbke 12 cm, na ktorú sa aplikovali štandardné vrstvy kvalitnej omietky  a kompletne sa minerálnou vlnou hrúbky 10 cm zateplil strop v celom suteréne. Lodžie sa tiež zbavili omietok, všetkých vrstiev podlahy i zábradlia a zateplili sa, všetko striktne podľa pravidiel ETICS a technologických postupov jeho výrobcu. Vymenené boli okná v celom dome, ventilačné komíny, osvetlenie spoločných priestorov, uzemnenie domu a elektrické rozvody v pivniciach. Postavili sa nové komíny, rekonštruovalo sa vstupné schodisko, podlahy v pivniciach a bol dodaný nový elektronický vstupný a komunikačný systém. Odborníci potvrdzujú, že všetky tieto opatrenia majú veľký význam na predĺženie pôvodnej životnosti pri zachovaní uspokojivého stavu budovy, ale aj pre kvalitu bývania.

Teplo
Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia