Portugalsko stoplo využívanie uhlia na výrobu elektriny, je len štvrtou krajinou v Európskej únii

Uhlie
Enviromentalisti v Portugalsku sa však obávajú, že by spoločnosti mohli začať na výrobu elektriny využívať spaľovanie drevených pelet. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Environmentálni aktivisti privítali ukončenie využívania uhlia v Portugalsku na výrobu elektriny. Avšak možná zmena poslednej portugalskej elektrárne používajúcej uhlie na elektráreň spaľujúcu drevené pelety by podľa nich bol krok zlým smerom.

Elektráreň Pego ležiaca 150 kilometrov severovýchodne od Lisabonu cez víkend ukončila výrobu a Portugalsko sa tak stalo štvrtou krajinou Európskej únie, ktorá už na produkciu elektriny nespaľuje uhlie.

Uhlie nesmie byť nahradené plynom

„Teraz je výzvou zabezpečiť, že energetické firmy neurobia chybu a nenahradia uhlie plynom alebo biomasou,“ vyhlásila Kathrin Gutmannová, riaditeľka kampane Európa bez uhlia, ktorej cieľom je zabezpečiť, že uhlie sa od roku 2030 nebude v Európe používať.

K návrhom na pokračovanie využívanie elektrárne Pego však patrí aj plán výroby elektriny z biomasy. Portugalský minister životného prostredia Joao Pedro Matos Fernandes informoval, že ďalšie návrhy rátajú s premenou podniku na solárnu elektráreň alebo na závod na výrobu elektromobilov.

Významný deň pre krajinu

„Oslobodenie sa od najväčšieho zdroja skleníkových plynov je pre Portugalsko významným dňom. Ale kazí ho perspektíva takej zmeny závodu, že bude spaľovať lesy,“ povedal Francisco Ferreira, šéf portugalského združenia environmentalistov ZERO.

„Zbaviť sa uhlia len preto, aby sme sa preorientovali na druhé najhoršie palivo, očividne nie je odpoveďou,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom