Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP
Ilustračná snímka. Foto: SITA
6. 08. 2019 13:22 AktualitySlovensko od vEnergetike.sk/SITA

Posilní štát svoje postavenie na energetickom trhu? SPP sa obzerá po aktívach konkurentov

Štát chce posilniť svoje postavenie v energetickom sektore. Štátom vlastnený Slovenský plynárenský priemysel (SPP) totiž avizuje, že v prípade, ak by výsledkom posudzovania transakcie medzi spoločnosťami E.ON a RWE bol predaj aktív v našom regióne, chcel by rokovať o ich kúpe.

U nás, ale aj u susedov

„SPP pozorne sleduje priebeh posudzovania transakcie výmeny majetku medzi energetickými spoločnosťami E.ON a RWE, ktorú v súčasnosti posudzuje Európska komisia. V prípade, ak by výsledkom transakcie bol predaj aktív týchto spoločností na Slovensku, v Českej republike alebo Maďarsku, SPP má záujem vstúpiť do rokovaní o ich nadobudnutí,“ uviedol hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta. Ako dodal, tento záujem už SPP oznámil obom spoločnostiam.

Získanie nových zákazníkov v oblasti dodávky plynu a elektrickej energie by SPP umožnilo rozšíriť súčasné portfólio s viac ako 1,3 milióna zákazníkmi na Slovensku a v Českej republike.

„SPP je pripravený posúdiť aj iné investičné príležitosti. Spoločnosť presadzuje novú rozvojovú stratégiu, v ktorej okrem oblasti dodávky energii, teplárenstva a projektov v oblasti energetických služieb, venuje veľkú pozornosť mobilite, v rámci ktorej ponúka dopravným podnikom, dopravcom, ale aj fyzickým osobám ekonomicky efektívne riešenia pre ekologickú dopravu,“ doplnil Šebesta.

Schvaľovanie v Bruseli

E.ON požiadal ešte v januári Európsku komisiu o schválenie prevzatia firmy innogy. „S ohlásením transakcie v Bruseli sme urobili významný krok smerom k nášmu cieľu implementovať transakciu dohodnutú s RWE na prevzatí innogy od polovice roka 2019. Sme tiež na dobrej ceste pripraviť plánovanú integráciu s innogy a robíme dobrý pokrok,“ povedal v januári šéf koncernu E.ON Johannes Teyssen.

Spoločnosti E.ON a innogy pôsobia aj na Slovensku. Firma E.ON vlastní 49 % akcií v Západoslovenskej energetike a spoločnosť innogy je jedným z najväčších dodávateľov zemného plynu na slovenskom trhu.

Slovenský plynárenský priemysel, a. s.

Slovenský plynárenský priemysel, a. s., je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na viac ako 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 pôsobí aj na trhu dodávky elektriny.

Celkovo využíva dodávky energií a ďalšie energetické služby SPP viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Odporúčané články

ŠPECIÁL: Aký názor na energetiku majú nádejní prezidenti? Američania odmietli plynovod Nord Stream 2

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Muža privalil valec na skládke odpadov, zomrel na mieste Aktualizované: Johnson opäť žiada Európsku úniu o otvorenie rokovaní o brexite, chce zrušiť írsku poistku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X