Posilní štát svoje postavenie na energetickom trhu? SPP sa obzerá po aktívach konkurentov

SPP
Ilustračná snímka. Foto: SITA

Štát chce posilniť svoje postavenie v energetickom sektore. Štátom vlastnený Slovenský plynárenský priemysel (SPP) totiž avizuje, že v prípade, ak by výsledkom posudzovania transakcie medzi spoločnosťami E.ON a RWE bol predaj aktív v našom regióne, chcel by rokovať o ich kúpe.

U nás, ale aj u susedov

„SPP pozorne sleduje priebeh posudzovania transakcie výmeny majetku medzi energetickými spoločnosťami E.ON a RWE, ktorú v súčasnosti posudzuje Európska komisia. V prípade, ak by výsledkom transakcie bol predaj aktív týchto spoločností na Slovensku, v Českej republike alebo Maďarsku, SPP má záujem vstúpiť do rokovaní o ich nadobudnutí,“ uviedol hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta. Ako dodal, tento záujem už SPP oznámil obom spoločnostiam.

Získanie nových zákazníkov v oblasti dodávky plynu a elektrickej energie by SPP umožnilo rozšíriť súčasné portfólio s viac ako 1,3 milióna zákazníkmi na Slovensku a v Českej republike.

„SPP je pripravený posúdiť aj iné investičné príležitosti. Spoločnosť presadzuje novú rozvojovú stratégiu, v ktorej okrem oblasti dodávky energii, teplárenstva a projektov v oblasti energetických služieb, venuje veľkú pozornosť mobilite, v rámci ktorej ponúka dopravným podnikom, dopravcom, ale aj fyzickým osobám ekonomicky efektívne riešenia pre ekologickú dopravu,“ doplnil Šebesta.

Schvaľovanie v Bruseli

E.ON požiadal ešte v januári Európsku komisiu o schválenie prevzatia firmy innogy. „S ohlásením transakcie v Bruseli sme urobili významný krok smerom k nášmu cieľu implementovať transakciu dohodnutú s RWE na prevzatí innogy od polovice roka 2019. Sme tiež na dobrej ceste pripraviť plánovanú integráciu s innogy a robíme dobrý pokrok,“ povedal v januári šéf koncernu E.ON Johannes Teyssen.

Spoločnosti E.ON a innogy pôsobia aj na Slovensku. Firma E.ON vlastní 49 % akcií v Západoslovenskej energetike a spoločnosť innogy je jedným z najväčších dodávateľov zemného plynu na slovenskom trhu.

Slovenský plynárenský priemysel, a. s.

Slovenský plynárenský priemysel, a. s., je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na viac ako 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 pôsobí aj na trhu dodávky elektriny.

Celkovo využíva dodávky energií a ďalšie energetické služby SPP viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Šebesta
Firmy a inštitúcie E.ONinnogyRWE Gas SlovenskoSPP Slovenský plynárenský priemysel