Potrebujeme zvýšiť tempo dekarbonizácie budov a ich energetickú hospodárnosť, tvrdia odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Náhradu uhlíkových zdrojov energie v budovách obnoviteľnými zdrojmi a elektrifikáciou kúrenia a prípravy teplej vody je nevyhnutné urýchliť.

Podľa posledného okrúhleho stola k Zelenej dohode pre budovy, o ktorom informoval Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS), je to možné využitím efektívnych technológií. Tepelné čerpadlá z 1 kW elektrickej energie vyrobia 4 kW tepla a ich účinnosť sa inováciami ďalej zvyšuje.

Prechod ku klimatickej neutralite

Odborníci považujú za nutné prehodnotiť aj priority investičných a neinvestičných výdavkov vlády, vrátane podpory poskytovanej z operačných programov sektorom, ktoré zabezpečujú prechod ku klimatickej neutralite.

„Útlm by mali zaznamenať aktivity založené na uhlíkových zdrojoch energie a neudržateľných emisiách do nášho životného prostredia,“ uviedol prezident ZSPS Pavol Kováčik.

Zvýšiť tempo dekarbonizácie budov a ich energetickú hospodárnosť môžu inovácie v stavebnom sektore. To by sa podľa okrúhleho stola malo zvyšovať s cieľom rýchlejšie znížiť závislosť od uhlíka, vrátane zemného plynu z krajín ako je Rusko.

„Z tohto pohľadu návrh českého predsedníctva Rady EÚ k revízii európskej smernice pre energetickú hospodárnosť budov nie je kompromisom, ale kapituláciou v boji proti klimatickým zmenám,“ myslí si Kováčik. Správne je podľa neho viac podporiť inovácie a smart energetické riešenia v budovách aj sídelných aglomeráciách.

Podpora obnoviteľných zdrojov energií

V energetickej transformácii sa vo vyspelejších štátoch Európy osvedčili aj energetické spoločenstvá, ktoré rozvíjajú využitie obnoviteľných zdrojov energie.

Posilnenie postavenia komunít pre energiu z obnoviteľných zdrojov pri jej výrobe, spotrebe, skladovaní a predaji podľa prezidenta ZSPS pomôže zvýšiť energetickú hospodárnosť domácností.

Podporí to využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a zároveň prispeje k boju proti chudobe znížením spotreby energie a nižších taríf za dodávky.

„Veď občania a farmári v Nemecku vlastnia až 42 % obnoviteľných zdrojov, ktoré sú často inštalované kolektívne, a v Holandsku tento podiel predstavuje až 50 %. Slovensko je, žiaľ, vo využívaní takýchto obnoviteľných zdrojov energie na chvoste EÚ,“ upozornil Kováčik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Kováčik
Firmy a inštitúcie ZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska