Právo veta pri zastavení odoberania dodávok ruského plynu či ropy Slovensko nevyužije

Plyn, plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko nevyužije právo veta, ak sa Európska únia rozhodne sankciovať Rusko zastavením odoberania dodávok plynu či ropy. Bude sa však zaujímať o možné kompenzácie. O zastavení odoberania ruských energií aktuálne rozhoduje Európska únia.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Pokiaľ sa Európa rozhodne, že zastaví tok financií za energetické nosiče do Ruska, Slovensko si nebude uplatňovať právo veta. Avšak chceme vedieť, chceme si byť istí, že máme tieto zdroje čím nahradiť, a pokiaľ sa to dotkne niektorých štátov viac ako iných, tak ako budú tieto štáty kompenzované,“ povedal na stretnutí s novinármi štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Plyn v zásobníkoch

Slovensko by aktuálnu zimnú vykurovaciu sezónu vydržalo aj v prípade schválenia sankcie v podobe zastavenia odoberania ruského plynu.

Ak by bola stále aj zima, vďaka LNG tankeru a plynu v zásobníkoch vieme komfortne prečkať 30 dní aj pri úplnom zastavení dodávok plynu z Ruska,“ povedal Galek.

Budúcoročná zimná sezóna

Otázna však bude podľa neho budúcoročná zimná sezóna. „Keby sme znížili svoju európsku spotrebu o 10 až 15 % v tomto roku, tak vieme najbližšiu zimu prečkať aj bez ruského plynu,“ dodal Galek. Európe bude podľa neho osem rokov trvať, aby sa komfortne odstrihla od ruského plynu.

V rope sme podľa predstaviteľov slovenského ministerstva hospodárstva viac komfortní. Celá Európa ako aj Slovensko pri rope sú lepšie diverzifikované, a to tak čo sa týka zdrojov ropy ako aj ropnej infraštruktúry. „Nedostatok ropy nepocítime, otázna je však jej cena,“ konštatoval Galek.

Nateraz sme úplne odkázaní na ruské jadrové palivo. Nikto iný na svete totiž zatiaľ nevyrába jadrové palivo, ktoré by bolo vhodné do ruských reaktorov, ktoré sú aj na Slovensku. „Slovensko je na tento rok zabezpečené jadrovým palivom,“ povedal na stretnutí s novinármi minister hospodárstva Richard Sulík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek