Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP
Ilustračné foto. SITA
4. 06. 2019 7:08 Aktuality od SITA

Pred piatimi rokmi štát znova ovládol SPP

Kabinet Roberta Fica schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti EPH v septembri 2013. Vláda chcela ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu.

Štát sa stal definitívne jediným vlastníkom Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) pred piatimi rokmi 4. júna 2014, keď získal 100-percentný podiel v materskej spoločnosti. Zavŕšil sa tak proces prevzatia 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH).

Predseda predstavenstva predchádzajúceho vlastníka EPH Daniel Křetínský vtedy uviedol, že „regulovaná cena zemného plynu pre domácnosti na Slovensku dlhodobo nepokrýva náklady a zachovanie nízkych cien pre segment domácností je politickou prioritou súčasnej slovenskej vlády, ktorú rešpektujeme“ a dodal, že SPP zanechávajú štátu v lepšej kondícii, ako podnik kupovali od predchádzajúcich akcionárov.

Křetínského spoločnosť EPH naďalej zostala minoritným vlastníkom s manažérskou kontrolou v dvoch dcérskych spoločnostiach SPP Distribúcia a Eustream.

Kabinet Roberta Fica schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti EPH v septembri 2013. Vláda chcela ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu. „Nebudeme podávať nezmyselné cenové návrhy, ktoré by poškodzovali ľudí. Budeme mať absolútnu kontrolu nad kalkuláciou nákladových položiek,“ argumentoval vtedajší premiér Robert Fico s tým, že cenovú stabilitu v oblasti cien plynu udržia minimálne ešte počas dvoch rokov vládnutia jeho kabinetu.

Materskú spoločnosť SPP prevzal štát aj s dlhom 120 miliónov eur, ktorý podnik vygeneroval hlavne pre regulované ceny plynu pre domácnosti a s vlečúcou sa kauzou sporných „Duckého zmeniek“ z deväťdesiatych rokov minulého storočia, ktoré mal údajne podpísať šéf SPP Ján Ducký bez zaevidovania v účtovníctve štátneho podniku. Strata vznikajúca z regulovaných cien by sa podľa vtedajších slov Roberta Fica mala negovať aj vďaka novým podmienkam pri uskladňovaní ruského plynu v zásobníkoch či pripravovanej reštrukturalizácii podniku.

Kvôli hroziacim exekúciám z kauzy „Duckého zmeniek“ sa koncom minulého roka podarilo za dvanásť dní schváliť vládny Zákon o ochrane majetku v plynárenstve, ktorý prezident Andrej Kiska podpísal 7. decembra 2018. Plynárenská firma vďaka nemu získala čiastočnú exekučnú imunitu. Takúto imunitu môže získať spoločnosť, ktorá má od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví povolenie na dodávku plynu. Musí byť dodávateľom poslednej inštancie, čiže v prípade potreby preberá záväzky voči spotrebiteľom, ktorým prestal dodávať plyn ich dodávateľ plynu. Taktiež musí byť právnickou osobou so stopercentnou majetkovou účasťou štátu.

Napriek získanej čiastočnej imunite boli Slovenskému plynárenskému priemyslu 15. mája tohto roku zablokované peniaze na účte a voči firme sa začala 30-miliónová exekúcia. Plynári, ktorí považujú všetky podvodne vydané zmenky za neplatné, podali návrh na jej zastavenie a exekúcia bola napokon zastavená.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Zamestnáva približne 700 ľudí. Slovenská republika ako 100-percentný vlastník podniku svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR.

Odporúčané články

Stará láska zhrdzavela (komentár) Fico už nechce Mochovce komentovať

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V obci Železná Breznica našli mŕtveho muža, na tele mal bodné poranenie Aktualizované: Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Slovenský štvorkajak ostal neporazený aj po druhom štarte, do finále postúpil s najlepším časom Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X