Prepravili tlakovú nádobu, vyraďovanie elektrárne V1 pokračuje

Gsc_3525.jpg
Preprava tlakovej nádoby. JAVYS

Spoločnosť JAVYS pokračuje vo vyraďovaní jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Cez víkend sa jej podarilo prepraviť vyše dvesto ton vážiacu tlakovú nádobu reaktora. „V procese vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach je to významný míľnik. Operácii predchádzali mesiace príprav, technických rokovaní, projektovania, výroby manipulačných prostriedkov a schvaľovania potrebnej dokumentácie dozornými orgánmi,“ uviedol člen predstavenstva spoločnosti JAVYS Tomáš Klein.

Nádobu reaktora, ktorá so závesnými systémami vážila 204 ton, bolo potrebné prepraviť zo šachty reaktora prvého bloku do bazéna mokrej fragmentácie. Takýto proces sa v prípade elektrárne typu VVER 440 uskutočnil po prvýkrát na svete práve na Slovensku. Samotný transport tlakovej nádoby reaktora vykonala firma prostredníctvom hlavného žeriavu v reaktorovej sále s nosnosťou 250 ton.

Demontáž primárneho okruhu

Demontáž veľkorozmerných komponentov primárneho okruhu začala spoločnosť JAVYS realizovať koncom roka 2017 v spolupráci s konzorciom spoločností Westinghouse Španielsko, Westinghouse Švédsko a VUJE. „Jednou z hlavných úloh projektu je demontáž a fragmentácia tlakových nádob reaktorov a vnútorných častí reaktorov, to znamená najaktívnejších častí elektrárne, ktorých rádioaktivita predstavuje takmer 100 % celkovej rádioaktivity elektrárne,“ dodal Klein.

V období rokov 2018 a 2019 spoločnosť JAVYS absolvovala proces prípravy a schvaľovania projektovej dokumentácie, získanie povolení na výstavbu pracovísk na fragmentáciu aktivovaných zariadení a schválenie dokumentácie dôležitej z pohľadu jadrovej a radiačnej bezpečnosti. „Po skončení výstavby bazénov na fragmentáciu tlakových nádob reaktorov a vnútorných častí reaktorov a ich úspešnej kolaudácii začala realizácia transportov týchto aktivovaných zariadení do novovybudovaných bazénov fragmentačných pracovísk,“ konštatovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Odstavenie elektrárne pre vstup do EÚ

Na predčasné ukončenie prevádzky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach a na jej vyraďovanie sa už minulo vyše 660 miliónov eur. Plánované celkové náklady vrátane rezerv sú vo výške 1,237 miliardy eur, ktoré sú z národných i európskych zdrojov. Vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 je v súčasnosti v druhej etape. Jadrová elektráreň V1 v Jaslovských Bohuniciach by mohla vyrábať elektrinu aj v súčasnosti. Pred vyše dvadsiatimi rokmi sa Slovenská republika v súlade s uznesením vlády rozhodla predčasne odstaviť tento zdroj energie. Toto politické rozhodnutie súviselo s prístupovými rokovaniami SR o vstupe do Európskej únie.

Spoločnosť JAVYS zabezpečuje na Slovensku činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam ŽiakováTomáš Klein
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť