Prevádzkovateľ prenosovej sústavy zarobil viac, ako plánoval

|
Ilustračné foto SEPS

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS) dosiahla v roku 2020 pozitívny hospodársky výsledok pred zdanením vo výške 83 miliónov eur. Pôvodne schválený obchodný plán a finančný rozpočet tak prekročí o približne 43 miliónov eur. Na prevádzkových nákladoch SEPS v roku 2020 oproti pôvodnému plánu ušetrí viac ako 12 miliónov eur, rovnaká suma sa usporila na obstaraní podporných služieb. Tržby z aukcií a kompenzácie medzinárodných prenosov (ITC), ktoré sú pre príjmy SEPS podstatné, stúpli oproti pôvodnému plánu o 18 miliónov eur.

Napriek zložitej situácii

„Napriek pandémii a zložitej spoločensko-ekonomickej situácii u nás i vo svete, je zisk oproti plánu z roku 2019 podstatne vyšší. Lepšie čísla máme aj vďaka vyššej nákladovej efektivite a lepším výnosom z medzinárodnej prevádzky prenosovej sústavy,“ povedal na piatkovej tlačovej besede člen predstavenstva SEPS Jaroslav Vach.

„Našou misiou je vrátiť po nepekných podozreniach SEPS späť do rúk štátu. Výzvami pre budúci rok a nasledujúce obdobia sú udržanie spoľahlivosti a bezpečnosti prenosovej sústavy, ďalšie zvyšovanie efektivity našich obstarávaní, prevádzkových nákladov a tiež investičného procesu, ktorý neskôr vstupuje do hospodárskeho výsledku vo forme amortizačných nákladov,“ uzavrel predseda predstavenstva spoločnosti SEPS Peter Dovhun.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska. SEPS prevádzkuje spolu 2 138 kilometrov vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 772 kilometrov 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav VachPeter Dovhun
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava