Prichádza chladné počasie. Kedy vám musia začať dodávať teplo?

Radiátor
Foto: ilustračné, Thinkstock

Vykurovacia sezóna podľa vyhlášky ministerstva hospodárstva začala už prvým septembrovým dňom. To však neznamená, že teplári reálne dodávajú domácnostiam teplo. „V zásade platí, že teplári začínajú dodávať teplo, keď priemerná denná teplota vonku klesne pod 13 stupňov Celzia aspoň dva dni po sebe a predpoveď počasia nenasvedčuje tomu, žeby sa malo otepliť,“ povedal pre agentúru SITA predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Stanislav Janiš.

Niekde už teplo dodávajú

V súčasnosti už v niektorých regiónoch teplo výrobcovia tepla dodávajú. „Na Slovensku sa nachádzajú oblasti s rôznymi dennými teplotami, niekde sa kúri a inde zasa neskôr. Dá sa predpokladať, že vzhľadom na predpoveď počasia tento alebo začiatkom budúceho týždňa začne vykurovacia sezóna na celom Slovensku,“ dodal Janiš.

Výrobcovia tepla denne merajú teplotu vonkajšieho prostredia v tieni o 7:00, o 14:00 a o 21:00 hodine. „Ak sú splnené spomínané podmienky, vykurujú. Rovnako, ak priemerná denná teplota aspoň dva dni po sebe stúpne nad 13 stupňov Celzia a podľa predpovede počasia by sa nemalo ochladiť, teplári dodávku tepla prerušia,“ spresnil Janiš.

Teplárne sú na sezónu pripravené

Teplárne, ktoré sú členmi Slovenského zväzu výrobcov tepla, sú podľa Janiša pripravené na vykurovaciu sezónu a nič by ich nemalo prekvapiť. Počas vykurovacej sezóny zaznamenajú výrobcovia tepla všetky poruchy, priebežne plánujú opravy zariadení a vybavujú pre ne potrebné povolenia a dokumentácie. Po skončení vykurovacieho obdobia začínajú výrobcovia a dodávatelia tepla realizovať plánované opravy a odstávky zariadení. „Vďaka pravidelným revíziám a údržbe dokážu teplári predchádzať nečakaným haváriám a tým zabezpečujú ich bezpečnú a bezporuchovú prevádzku počas hlavnej vykurovacej sezóny,“ konštatoval Janiš.

Dodávku tepla podrobne opisuje vyhláška rezortu hospodárstva. Tá určuje obvyklý začiatok vykurovacej sezóny na 1. september a obvyklý koniec na 31. máj. „Samozrejme, každý rok je iný, a teda aj vykurovanie sa reálne začína podľa počasia,“ uzavrel Janiš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Janiš
Firmy a inštitúcie SZVT Slovenský zväz výrobcov tepla