Primátor Bečarik žiada Sulíkovo ministerstvo o rýchlu pomoc, viacerí odberatelia môžu čoskoro ostať bez elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík
Minister hospodárstva SR a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 23. decembra, 19:47

Primátor mesta Spišská Nová Ves Pavol Bečarik sa tesne pred Vianocami obrátil na Ministerstvo hospodárstva SR s vážnou žiadosťou o pomoc pri zabezpečení dodávky elektriny.

Východoslovenské elektrárne podľa samosprávy v stredu 22. decembra vo večerných hodinách prijali stanovisko o odmietnutí uzatvorenia zmluvy s dlhoročnými stálymi zákazníkmi. Ide pritom o väčšie množstvo odberateľov zo Spišskej Novej Vsi aj okolia. Hrozí im, že od 1. januára ostanú bez elektriny.

Týka sa to hotelov či obchodných centier

Ako vo štvrtok informovala Edita Gondová, pracovníčka mesta pre styk s médiami, medzi dotknutými subjektmi je napríklad aj tunajší domov dôchodcov, poľnohospodárske družstvá, obce, bytové družstvá, ale aj väčšie a stredné podniky so stovkou zamestnancov.

Ďalej sa v tejto skupine nachádzajú aj hotely, štrkoviská, priemyselné parky a obchodné centrá. „Podľa dostupných informácií ani alternatívni dodávatelia elektriny, ako je napríklad SPP, nie sú schopní ich prevziať,“ vysvetlila Gondová.

Hrozia veľké škody

Primátor Bečarik tvrdí, že na ministerstvo sa obrátil, pretože štát je 51-percentným vlastníkom Východoslovenskej energetiky (VSE).

„V prípade, že tieto subjekty ostanú bez dodávky elektriny, hrozia veľké škody na majetku a najmä na životoch ľudí a hospodárskych zvierat. Obávam sa fatálnych následkov, preto verím, že sa ministerstvo promptne oboznámi s touto situáciou a prijme patričné opatrenia,“ zdôraznil primátor.

Stanovisko Sulíkovho ministerstva

Ministerstvo hospodárstva SR bolo vo štvrtok ráno informované o situácii na východnom Slovensku. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Matejková. Problém sa podľa ministerstva netýka domácností, ale iba neregulovaných odberateľov, ktorí dodnes nemajú uzatvorenú zmluvu s dodávateľom elektriny.

„Rezort intenzívne komunikuje so zástupcami Východoslovenskej energetiky a hľadá riešenie pre všetkých ich existujúcich zákazníkov. Ministerstvo hospodárstva na zlú trhovú situáciu s energiami, kde ceny elektriny a plynu stúpli niekoľkonásobne, upozorňuje už niekoľko mesiacov, súčasne však do európskeho vnútorného trhu s energiami nemá ako zasiahnuť,“ informovala hovorkyňa.

Požiadavky je problematické naplniť

Špecialistka komunikácie VSE Katarína Šulíková v reakcii na súčasnú situáciu uviedla, že spoločnosť musí prijímať mimoriadne opatrenia. Podľa jej slov všetky rozhodnutia ovplyvňujú vysoké ceny komodít a ich likvidačný dopad na celé odvetvie i celú ekonomiku.

Súčasne, okrem vysokých cien, trh bojuje s nedostatkom elektriny, a teda požiadavky zákazníkov je mimoriadne problematické naplniť. V tomto momente pre zákazníkov, ktorí neuzavreli ešte zmluvy na rok 2022, respektíve neakceptovali žiadnu ponuku, dodatočné objemy elektriny na trhu chýbajú,“ priblížila v stanovisku za spoločnosť. Turbulentnú situáciu na trhu však VSE podľa jej slov stále sleduje a prehodnocuje všetky možnosti. „Budeme ju riešiť aj v nasledujúcich dňoch a hľadať pre týchto odberateľov riešenie,“ uzavrela.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Edita GondováKatarína MatejkováKatarína ŠulíkováPavol Bečarik
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRVSE Východoslovenská energetika