Rafinérska firma PKN Orlen zvýšila svoj čistý zisk

Rafinéria spoločnosti PKN Orlen
Rafinéria spoločnosti PKN Orlen. PKN Orlen

Za január až marec najväčšia poľská rafinéria vykázala čistý zisk 756 mil. zlotých (PLN), v prvom kvartáli vlaňajška bol v sume 64 mil. PLN

Najväčšia poľská rafinérska spoločnosť PKN Orlen v prvom kvartáli dosiahla výrazný rast čistého zisku, a to na sumu 756 mil. zlotých (PLN) z úrovne 64 mil. PLN, na ktorej bol za prvý štvrťrok minulého roka. Lacnejšia ropa totiž pomohla zvýšeniu rafinérskych marží a zväčšil sa aj objem predaja.

Zisk firmy PKN Orlen za január až marec tohto roka pohodlne prekonal očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí odhadovali, že bude vo výške 211 mil. PLN. Spoločnosť PKN Orlen uviedla, že jej rafinérska marža stúpla na úroveň 7,50 USD na barel z úrovne 1,30 USD na barel, na ktorej sa nachádzala v rovnakom období minulého roka. Ceny ropy oslabili o polovicu na úroveň 54 USD za barel. V posledných dňoch sa rafinérska marža firmy ešte viac zvýšila, a to na 8,90 USD na barel.

PKN predpokladá, že cena londýnskej ropy Brent sa v tomto roku stabilizuje na terajšej úrovni a potom stúpne, keď sa ekonomický rast zrýchli. Upravený prevádzkový zisk firmy, ktorý nezohľadňuje zmeny hodnoty zásob ropy, v prvom štvrťroku vzrástol na 1,45 mld. PLN z úrovne 431 mil. PLN a prekonal prognózu analytikov, že bude vo výške 1,1 mld. PLN.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom