Rastúce ceny energií sú vážnym problémom, Európska komisia vyzýva štáty k znižovaniu daní

elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska komisia (EK) v stredu vyzvala 27 členských štátov Európskej únie (EÚ), aby pristúpili k znižovaniu daní a ďalším podporným opatreniam s cieľom zmierniť dopady vysokých cien energií na domácnosti a firmy.

„Rastúce ceny energií sú pre EÚ vážnym problémom. V čase, keď sa spamätávame z pandémie a začíname s obnovou hospodárstva, je dôležité chrániť zraniteľných spotrebiteľov a podporiť európske spoločnosti,“ uviedla európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Komisia navrhla viacero riešení

Komisia už minulý týždeň členským štátom navrhla, aby spotrebiteľov podporili prostredníctvom poukážok, možnosťou odkladu platieb účtov za energie a ďalšími opatreniami, na ktoré môže prispieť aj EÚ.

Pomôcť by mohlo aj znižovanie daňových sadzieb, ako aj podpora určitých spoločností alebo priemyselných odvetví.

Cenový šok by mal byť dočasný

V záujme prípravy na cenové šoky v budúcnosti sú podľa komisie potrebné dlhodobejšie opatrenia vrátane zrýchlenia investícií do obnoviteľných zdrojov energií a rozvoja skladovacích kapacít. Experti EÚ očakávajú, že cenový šok bude iba dočasný, pretrvá však počas celej zimy.

Hlavným dôvodom rastu cien je zvýšený dopyt po energiách, najmä zemnom plyne, v čase, keď sa svetové hospodárstvo zotavuje z dopadov pandémie. Začiatkom októbra sa plyn obchodoval takmer päťnásobne drahšie než v úvode roka. Prudký rast cien ropy a plynu vyhnal minulý mesiac infláciu v eurozóne na viac ako desaťročné maximum.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kadri Simsonová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia