Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeovbecne
Ilustračné foto pixabay.com
9. 07. 2018 12:49 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Regulačnej rade stále chýba jeden člen

Regulačná rada aj napriek chýbajúcemu členovi funguje podľa hovorcu ÚRSO bez problémov.

Regulačnej rade, ktorá pôsobí na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ako kontrolný a odvolací orgán, stále chýba jeden člen. Toho by mal na návrh vlády vymenovať prezident SR. Vláda však stiahla svojich dvoch kandidátov na post člena Regulačnej rady, ktorých schválil ešte kabinet Roberta Fica, a nových zatiaľ nenavrhla. Regulačný úrad nevie, kedy by mohla šesťčlenná Regulačná rada byť v kompletnom zložení. „Nevieme to. Je to mimo zákonnej kompetencie ÚRSO,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Regulačná rada aj napriek chýbajúcemu členovi funguje bez problémov. „Regulačná rada je aj takto uznášaniaschopná, nakoľko zákon o regulácii vyžaduje na rokovaní prítomnosť predsedu alebo podpredsedu Regulačnej rady a najmenej ďalších troch členov, ktorí rozhodujú hlasovaním väčšinou hlasov všetkých svojich členov. Faktom je, že Regulačná rada naďalej vykonáva svoju činnosť v súlade so zákonom o regulácii, to znamená, že pravidelne zasadá a rozhoduje v odvolacom konaní,“ konštatoval Igaz. Úrad vlády SR na otázky portálu vEnergetike.sk k danej problematike nereagoval.

Vláda na návrh svojho predsedu, vtedajšieho premiéra Roberta Fica, koncom novembra minulého roka navrhla prezidentovi dvoch kandidátov, a to Rudolfa Kočiška a Vladimíra Pastoreka. Jeden z nich, podľa rozhodnutia prezidenta SR, mal nahradiť v Regulačnej rade Vladimíra Čepka, ktorému funkčné obdobie skončilo v polovici novembra minulého roka. Kabinet však potom svoj návrh stiahol.

Funkčné obdobie členov rady je šesť rokov. Rada sa podľa regulačného zákona z jednej tretiny obnovuje každé dva roky. Prezident SR vymenúva troch členov rady na návrh Národnej rady SR a troch členov na návrh vlády SR. Na každé miesto člena rady sa navrhujú dvaja kandidáti. Na uvoľnené miesto člena rady navrhuje nového kandidáta ten, kto navrhol člena rady, ktorého členstvo zaniklo.

Podľa v minulom roku schválenej novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach už nebude môcť predseda ÚRSO zastávať aj funkciu šéfa Regulačnej rady. Kandidáta na predsedu Regulačnej rady volia spomedzi seba členovia rady a vymenuje ho prezident SR. Hlava štátu v auguste vymenovala nového predsedu Regulačnej rady Radoslava Naništu.

Odporúčané články

Vláda navrhla prezidentovi dvoch nových kandidátov do Regulačnej rady Ceny energií bude strážiť aj kandidát národniarov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X