Regulátor priškrtil zisky energofiriem. Chce zabrániť zdražovaniu elektriny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľubomír Jahnátek
Šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

ÚRSO zatiaľ nevedel odhadnúť, aký to bude mať vplyv na konečnú cenu elektriny pre domácnosti. Pri ochrane spotrebiteľov však chce využiť všetky prostriedky.

Firmy predávajúce elektrinu musia počítať s nižšími ziskmi. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa totiž rozhodol okresať na nadchádzajúce dva roky firmám pôsobiacim v energetike ich zisky znížením hodnoty WACC. Regulačný úrad sa tak pripravuje na nové cenové konania, v ktorých s veľkou pravdepodobnosťou budú dodávatelia elektriny požadovať od nového roka zvýšenie cien elektriny pre domácnosti. „Hodnota WACC súvisí s určením primeraného zisku regulovaných subjektov podnikajúcich v energetike a je jednou z premenných, ktoré vstupujú v cenových konaniach do výpočtu konečnej ceny elektriny pre slovenské domácnosti. Na výpočet WACC je určený presný vzorec, jeho hodnota v zásade závisí od ceny dlhopisov a miery rizika na trhu,“ vysvetlil pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Zatiaľ nevedia odhadnúť dopad

Regulátor zatiaľ nevedel odhadnúť, aký to bude mať vplyv na konečnú cenu elektriny pre domácnosti. V ostatnom období niektorí dodávatelia elektriny pripustili, že od nového roka plánujú pristúpiť k zvyšovaniu cien. Podľa regulátora sa všetko rozhodne až v nových cenových konaniach, do konca tohto roka. „Náš úrad ako nezávislá a odborná inštitúcia nikdy vopred nekomentuje ich výsledok,“ dodal Igaz.

Pripravujú sa na najhoršie

Každopádne regulačný úrad otvorene hovorí, že cena silovej elektriny na burzách dlhodobo rastie, čo bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny pre slovenské domácnosti. „Isté je, že aj tento krok (zníženie hodnoty WACC – pozn. red.) potvrdzuje, že využijeme v maximálnej miere všetky regulačné nástroje, aby sme chránili záujmy zraniteľných odberateľov, samozrejme pri zohľadnení skutočne oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu v zmysle zákona,“ uzavrel Igaz.

Posledné zmeny

Ceny energií sa naposledy menili začiatkom tohto roka. Ceny elektriny sa v priemere zvýšili o 5,66 %, ceny plynu o 5,67 % a ceny tepla o 4,7 %. Dôvodom zvyšovania cien energií bol najmä vývoj cien komodít na svetových trhoch, keď ceny elektriny stúpli o vyše 27 %, ceny plynu o viac ako 24 % a emisné povolenky zdraželi o 222 %.

Za elektrinu si tak v súčasnosti domácnosti mesačne priplatia od 60 centov až po 7 eur. Za plyn v závislosti od kategórie odberu a od toho, od koho odoberajú plyn, si domácnosti priplatia mesačne od 91 centov do 5,31 eura. Dodávka tepla a teplej vody je mesačne drahšia v priemere o 1,85 eura.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví