Regulátor sa bráni. G-komponent je v súlade s európskou legislatívou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina SEPS
Ilustračné foto SITA

Podľa regulačného úradu bol poplatok za prístup do siete u nás zavedený transparentne a plne v súlade s nariadením Európskej komisie.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stále nevidí problém v takzvanom G-komponente, čiže poplatku výrobcu elektriny do distribučnej či prenosovej siete. Ako uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, poplatok nespochybnil svojím rozhodnutím ani Ústavný súd SR, ani Európska komisia. „G-komponent bol u nás zavedený transparentne a plne v súlade s platným nariadením Európskej komisie. Slovensko nie je ani zďaleka jediná krajina, kde G-komponent platí. Čo sa týka ostatných zmluvných vzťahov medzi účastníkmi trhu, k tým nemá úrad kompetencie sa vyjadrovať,“ uviedol Igaz.

Nespokojní malí výrobcovia

Malí výrobcovia elektriny protestujú proti novele vyhlášky ÚRSO, ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie trhu s elektrinou a plynom. Regulátor sa podľa nich snaží obísť rozhodnutie Ústavného súdu SR vo veci G-komponentu. Konštatujú to Slovenská asociácia fotovoltiky a OZE (SAPI), Asociácia malých vodných elektrární, Asociácia hydroenergetikov Slovenska, Komora užívateľov a výrobcov obnoviteľných zdrojov energie a občianske združenie Energia budúcnosti.

Krivý energetický systém?

Podľa riaditeľky SAPI Veroniky Galekovej robí ÚRSO tú istú chybu, keď sa opäť usiluje vyhláškou obísť znenie zákona a zaviesť G-komponent aj pre tých výrobcov, ktorí nemajú s prevádzkovateľom distribučnej sústavy uzavretú zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy. „Stále tu vznikajú vyhlášky, ktoré opakujú tie isté chyby. Dokedy sa energetický systém na Slovensku bude kriviť nariadeniami, ktoré navyše nemajú oporu v zákone? Musíme si uvedomiť, že takéto konanie je v rozpore so záujmami Slovenska, je v rozpore s podporou podnikateľského prostredia a v konečnom dôsledku za tieto chyby zaplatia slovenské domácnosti,“ uviedla na pondelňajšej tlačovej besede Galeková.

Výrobcovia zelenej energie regulátorovi vyčítajú protizákonné zavedenie povinnosti platiť G-komponent len na základe zmluvy o pripojení. „Podľa nálezu ústavného súdu môže byť G-komponent podmienený len zmluvou o prístupe do distribučnej sústavy,“ zdôraznila Galeková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví