Regulátor si stále stojí za zavedením G-komponentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vedenie elektrická energia elektrina
Foto: Ilustračné, pixabay.com

Súdny spor v kauze G-komponent sa podľa advokáta Pavla Poláčka definitívne uzavrel doručením rozhodnutia s odôvodnením.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je stále presvedčený o správnosti zavedenia takzvaného G-komponentu, čiže poplatku za prístup do prenosovej a distribučnej sústavy. Regulátor tvrdí, že rozhodnutie Ústavného súdu SR nijako nespochybnilo zavedenie spomínaného poplatku. „Zdôrazňujeme, že G komponent bol u nás zavedený transparentne, plne v súlade s platným nariadením Európskej komisie. Bolo nám doručené odôvodnenie k rozhodnutiu Ústavného súdu SR, ktoré sa netýka G-komponentu. Doručené odôvodnenie v súčasnosti analyzujeme a po ukončení analýzy budeme informovať verejnosť,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca regulátora Radoslav Igaz.

Iný názor

Opačný názor ako regulačný úrad má napríklad parlamentná opozícia, či niektorí výrobcovia elektriny. Podľa nich Ústavný súd SR jednoznačne v júni tohto roka rozhodol o protiústavnosti G-komponentu. „Súdny spor v kauze G-komponent sa definitívne uzavrel doručením rozhodnutia s odôvodnením. ÚRSO aj distribučné spoločnosti tak budú musieť po viac ako troch mesiacoch konať,“ myslí si advokát Pavol Poláček, ktorý zastupoval navrhovateľov v konaní pred Ústavným súdom SR.

Dostali vraj rozhodnutia

Doručením písomného rozhodnutia tak podľa neho stratili distribučné spoločnosti akýkoľvek argument pre pokračovanie vo vyberaní G-komponentu od výrobcov elektriny, s ktorými nemajú uzatvorenú zmluvu o prístupe. „Distribučné spoločnosti musia zaujať jasný postoj k tejto skutočnosti a nemôžu sa schovávať za všeobecné a nejasné konštatovania o ich vlastnom výklade rozhodnutia,“ dodal Poláček, podľa ktorého ak by distribučné spoločnosti aj naďalej sporný poplatok fakturovali, dostáva sa ich konanie do rozporu s ústavným súdom a hrozí im množstvo súdnych sporov od výrobcov elektriny z celého Slovenska. „Rovnaký scenár možno očakávať aj v prípade, ak distribučné spoločnosti odmietnu vrátiť už uhradené platby,“ konštatoval Poláček.

Opozícia verzus regulátor

Pred viac ako dvoma rokmi sa vtedajší opoziční poslanci Národnej rady SR obrátili na Ústavný súd SR, aby rozhodol o ústavnosti zavedenia takzvaného G-komponentu pre výrobcov elektriny. Zavedením G-komponentu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podľa nich zaviedol diskriminačné opatrenia pre výrobcov zo Slovenska voči zahraničným producentom, ktorí podobný poplatok neplatia. Okrem toho vytvoril aj prekážky pre domáci trh s elektrinou. Navyše, úrad mal zaviesť G-komponent nezákonným spôsobom.

Regulačný úrad všetky obvinenia výrobcov elektriny viackrát odmietol. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík vysvetľoval zavedenie G-komponentu už aj Bruselu. Vo svojom liste ubezpečil riaditeľa pre vnútorný trh s energiami generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klausa-Dietera Borchardta, že zavedením G-komponentu úrad neurobil nič neobvyklé, čo by nemalo oporu v európskej legislatíve a v praxi ostatných členských krajinách EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví