Ropa čaká na druhú vlnu pandémie

ropa
Foto: ilustračné, Getty Images.

Vývoj svetových cien ropy bude v najbližších týždňoch závisieť hlavne od vývoja druhej vlny pandémie koronavírusu. Ako uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová, komoditné trhy sa druhej vlny čoraz viac obávajú.

Cez leto stabilný vývoj cien ropy

Počas letných mesiacov bol vývoj na svetovom ropnom trhu viac-menej stabilný a ceny ropy Brent sa pohybovali bez výraznejších výkyvov, zväčša v rozmedzí 44 až 46 amerických dolárov za barel. „Na stabilných úrovniach bola cena ropy držaná letnou dovolenkovou sezónou, počas ktorej je aktivita na trhoch slabšia. Okrem toho na ceny čierneho zlata pôsobí oživovanie globálnej ekonomiky čo podporuje dopyt a ťažobné limity kartelu OPEC, čo znižuje ponuku,“ dodala analytička.

Druhá vlna pandémie opäť ovplyvní ropný trh

V 37. týždni sa ropa Brent obchodovala v rozmedzí 40 až 42 dolárov za barel. Jej cenu tlačila podľa analytičky nadol hlavne prichádzajúca druhá vlna pandémie a obavy zo zhoršenia ekonomického vývoja. Začiatkom minulého týždňa (38. týždeň) klesla ceny ropy Brent aj pod 40-dolárovú hladinu. Kartel OPEC začiatkom minulého týždňa zvýšil svoj odhad prepadu globálneho dopytu po rope z 9,1 na 9,5 mil. barelov denne, čím dal najavo, že druhá vlna pandémie opäť ovplyvní ropný trh. „K rovnakému kroku pristúpila aj Medzinárodná energetická agentúra IEA, ktorá taktiež očakáva výraznejší prepad dopytu po rope. To však už rope až tak veľmi neublížilo. Práve naopak, Brent začala opäť rásť a do konca týždňa sa vyšplhala nad 43 dolárov za barel. Pomohol jej hlavne nečakane silný prepad zásob ropy v USA,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropuPoštová banka